Zasady diety bałtyckiej

Od dawna wiadomo, że mieszkańcy wybrzeża Morza Śródziemnego dzięki swojej diecie mogą pochwalić się dobrym zdrowiem. Okazuje się jednak, że osoby zamieszkujące Skandynawię także są zdrowi jak przysłowiowe ryby. To dzięki diecie bałtyckiej, która nazywana jest także dietą długowieczności.

Dieta bałtycka — zasady

Dieta bałtycka jest bardzo zdrowa dla osób zamieszkujących naszą strefę klimatyczną. Jej stosowanie zapobiega otyłości brzusznej.

W menu można znaleźć świeże owoce i warzywa, chudy drób, ryby, owoce morza, białko pochodzenia roślinnego, pełnoziarniste pieczywo, duże ilości ziół oraz superfoods.
Chlorella, czyli wspomniany superfoods to alga japońska. Jest ona bogata w aminokwasy, witaminy, kwasy omega-3. W diecie bałtyckiej najczęściej dodawana jest do zielonych koktajli.

Dieta bałtycka — co i jak jeść?

Warzywa są źródłem prebiotyków, idealnie, kiedy pochodzą one z własnych upraw lub ekologicznych gospodarstw. W diecie bałtyckiej zaleca się jedzenie warzyw korzennych (pietruszka, seler, marchew), liściastych (kapusta, sałata) pomidorów i ogórków.

Kolejnym ważnym składnikiem diety są owoce regionalne, takie jak jabłka, gruszki czy owoce jagodowe. Należy pamiętać, by jeść je maksymalnie 2 razy na dobę ze względu na dużą ilość cukru.

Na odpowiedni metabolizm wpływają produkty pełnoziarniste. Ich spożywanie ułatwia utrzymanie odpowiedniej wagi.
Ważne jest także, by choć raz w tygodniu jeść ryby, ponieważ są źródłem pełnowartościowego białka.

Dieta bałtycka — przykładowy jadłospis

Choć słowo „dieta” nie zawsze idzie w parze ze słowami „smacznie” i „dużo”, to stosując dietę bałtycką nie musimy obawiać się o smak i ilość jedzenia. Posiłki są bardzo dobre i można się nimi najeść.

Przykładowe śniadanie zawiera potrawkę z duszonych warzyw z oliwą z oliwek oraz cytryną. Do tego grzanka z chleba prebiotycznego skropiona oliwą oraz sałata z rukoli. Na drugie śniadanie warto przygotować sobie zakwas z buraka i koktajl z selera naciowego, awokado i jagód z chlorellą. W międzyczasie można pić zieloną herbatę. Obiad to grillowany łosoś wcześniej marynowany w ziołach oraz gotowany ryż i oliwki z cytryną. Podczas podwieczorku można zjeść jagody i delektować się zieloną herbatą. Natomiast na kolację w jadłospisie przewidziano zielony koktajl mocy z jabłek, imbiru i awokado z dodatkiem nasion chia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra