Jak suszyć warzywa

Obecnie świeże warzywa i owoce dostępne są przez cały rok i można kupić je bez problemu w każdym jarzyniaku i markecie. Niestety są drogie i ich walory smakowe i zapachowe również pozostawiają wiele do życzenia. Sposobem na to mogą być warzywa suszone.

Dlaczego suszenie?

W czasach, kiedy nie znano lodówek i konserwantów, najpopularniejszą metodą utrwalania żywności było jej suszenie lub solenie. Obie stosowane są do dzisiaj, ale na skalę przemysłową przyspiesza się je za pomocą środków chemicznych. Niestety ma to negatywny wpływ na właściwości suszu.

Kupując gotowe suszone warzywa koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich wygląd i etykietę. Warzywa suszone w sposób naturalny mają ciemniejszy kolor, nawet lekko brunatną barwę. Te o wyrazistych kolorach suszone są z dodatkiem barwników, konserwantów, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Warzywa suszone naturalnie pod wpływem wody i temperatury szybko odzyskują kolor, walory smakowe i aromat.

Suszenie warzyw w domu

Zapas suszonych jarzyn można samodzielnie przygotować w domu. W zimie będą niezastąpione, a w lecie pozwolą szybko ugotować pyszną zupę, zwłaszcza podczas wakacyjnych wyjazdów. Na ich bazie można przygotować wiele różnych potraw.

Do suszenia najlepiej wybierać warzywa w okresie ich pełnego wysypu, są wtedy najtańsze oraz zawierają najwięcej witamin i innych składników odżywczych. Taka strategia pozwala także na rozłożenie przygotowania zapasów w czasie.

Suszenie warzyw nie jest trudne i każdy potrafi to zrobić, nawet nowicjusz w sztuce kulinarnej. Suszone warzywa dają wiele możliwości. Można przygotować z nich gotowe mieszanki, ale można także poszczególne warzywa przechowywać osobno i proporcje dobierać bezpośrednio przed wykorzystaniem.

Suszenie krok po kroku

Domowe suszenie warzyw ma tą zaletę, że potem wiemy co jemy. Do suszenia należy wybrać zdrowe warzywa, najlepiej z własnego ogródka lub od sprawdzonego rolnika. Mamy pewność, że nie będą zawierały szkodliwych nawozów sztucznych i pestycydów. Do suszenia wybieramy tylko warzywa zdrowe i nieuszkodzone.

Przed suszeniem warzywa obieramy, dokładnie myjemy i kroimy. Najlepiej pokroić je na kilka rozmiarów, w zależności od planowanego zastosowania. Do sosów najlepsza będzie drobniutka kostka, do zup i bulionów można warzywa pokroić w większą kostkę lub talarki.

Tak przygotowane warzywa należy rozłożyć na tackach suszarki do warzyw lub na blasze wyłożonym papierem pergaminowym i wsadzić do piekarnika lub wystawić na słońce. Drzwi piekarnika muszą być uchylone, temperatura powinna wynosić ok. 50 stopni Celsjusza. Warzywa są gotowe, gdy odparuje z nich woda.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A..