Bezmięsne diety – modne i korzystne

Dieta w powszechnym rozumieniu to okres, w którym je się inaczej niż zwykle, po to, by osiągnąć cel. Zazwyczaj jest nim chęć osiągnięcia konkretnej wagi, ale może być to też poprawa wyników badań. Coraz częściej wybór diety ma związek z chęcią prowadzenia bardziej ekologicznego i zrównoważonego życia.

Dieta wegańska – na czym polega i czy nie jest niebezpieczna?

Dieta wegańska to taki sposób odżywiania, który wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Weganie, tak jak wegetarianie nie jadają mięsa. Oprócz tego rezygnują też ze spożywania jajek i mleka oraz jego pochodnych. Część osób na diecie wegańskiej nie je również miodu.

Dobrze prowadzona dieta wegańska nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Warto pamiętać o tym, by odpowiednio bilansować posiłki pod względem dostarczania mikroelementów. Konieczne będzie też przyjmowanie suplementów, które pozwolą na ustabilizowanie poziomu witaminy B12 i D, żelaza i wapnia czy też kwasów Omega-3.

Dieta surowa – czyli co jedzą witarianie?

Decyzje dotyczące wyboru diety bardzo często łączą się z chęcią dbania o dobrobyt planety, które szczególnie na uwadze mają zwolennicy diety witariańskiej. Dieta surowa, jak można bardzo łatwo się domyślić, polega na spożywaniu (wyłącznie lub w większości) surowych warzyw i owoców oraz dodatków: kiełków, przypraw czy olejów.

Ilość wykluczeń, które wiążą się z przestrzeganiem tej diety, może sprawiać, że ten tryb życia wydaje się mało obfity w smaki i możliwość cieszenia się posiłkami. Rozwój przemysłu spożywczego pozwala na tworzenie coraz bardziej złożonych, surowych potraw, takich jak: wrapy, budda bowl czy warzywne smarowidła.

Znaleziony złoty środek, czyli dieta fleksitariańska

Dla domorosłych ekologów na pewno dobrą wiadomością będzie informacja, iż dbanie o planetę nie musi zawsze łączyć się z tak poważnymi ruchami, jak podjęcie diety surowej. Prawda jest taka, że każda pojedyncza decyzja związana z ograniczeniem mięsa będzie dobrze oddziaływała na stan ekosystemów.

Z tego wynika rosnąca popularność diety fleksitariańskiej: czyli wegetariańskiej z wyjątkami. Fleksitarianie pozwalają sobie na zjadanie ryby lub spożywanie dań z mięsem kilka razy w miesiącu lub przy większej okazji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra