Badanie trzeźwości alkomatem

W Polsce bardzo dużym problemem są pijani kierowcy. Niestety alkohol oraz brawurowa jazda są częstą przyczyną śmiertelnych wypadków, w których giną ludzie. Dlatego pewnym rozwiązaniem są alkomaty, które powinny być na wyposażeniu każdego kierowcy.

Czym jest alkomat?

Jest to urządzenie, które określa ilość alkoholu jaka występuje w krwiobiegu człowieka. Wynik jest podawany na podstawie analizy powietrza wydychanego przez badaną osobę. Ważną rolę odgrywa sensor, którego oporność zmienia się na skutek działania oparów alkoholu. Warto jednak mieć na uwadze, że otrzymany wynik należy zawsze zamienić na wartości dziesiętne. Mający w asortymencie alkomat sklep można znaleźć w internecie wpisując w internecie lub wybrać się do punktu stacjonarnego. Warto jednak wybierać droższe urządzenia, ponieważ najtańsze alkomaty mogą nie podawać dokładnych wyników. Posiadający alkomaty sklep musi dbać o to, żeby wszystkie spełniały rygorystyczne normy i posiadały certyfikaty bezpieczeństwa. Są to niezwykle istotne urządzenia, które mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo na drodze. Pytając o dany alkomat sklep trzeba się liczyć z tym, że na odpowiedź trzeba będzie trochę poczekać. Nie istnieją jednak żadne normy, które mogłyby określić jakie są najlepsze Alkomaty Sklep może jednak doradzić przy zakupie.

Na czym polega kalibracja?

Pierwszym krokiem jest jednak wybór producenta, który ma już uznaną pozycję na rynku i charakteryzuje się wysoką jakością produktów. Należy też pamiętać, że szczególnie ważna jest kalibracja, bez której alkomat jest całkowicie bezużyteczny. Sprawne urządzenie półprzewodnikowe kosztuje około 200 zł, natomiast sprzęt elektrochemiczny jest już znacznie droższy. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku urządzeń elektrochemicznych błędy pomiarowe są zdecydowanie mniejsze. Rzadziej również trzeba przeprowadzać w nich kalibrację, ponieważ wystarczy to robić raz na 12 miesięcy, natomiast w alkomacie półprzewodnikowym kalibracja musi być przeprowadzana przynajmniej raz na pół roku. Kalibracja to inaczej wykonanie testów alkomatem i ustalenie jego sprawności. W tym celu wykorzystuje się specjalne symulatory. Reset oprogramowania jest dobrym rozwiązaniem w przypadku wyników, które niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistością.