Co to jest licznik zapotrzebowania kalorycznego?

Dla zachowania prawidłowej masy ciała każdy powinien spożywać tyle kalorii, ile wynosi jego zapotrzebowanie. Można je bardzo łatwo obliczyć, wykorzystując licznik zapotrzebowania kalorycznego. To narzędzie dostępne jest w internecie i pozwala na orientacyjne obliczenie właściwej ilość kalorii do spożycia w ciągu doby.

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość kalorii, którą należy dziennie spożyć, aby stabilnie funkcjonować. Jest obliczane na podstawie trzech składnikowych: podstawowej przemiany materii (PPM), efektu termicznego pożywienia oraz aktywności fizycznej.

Istnieje wzór, za pomocą którego można to obliczyć samodzielnie, ale zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z gotowego narzędzia, którym jest Licznik zapotrzebowania kalorycznego.

Jakie dane wprowadzić do kalkulatora?

Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne (BMR), należy wprowadzić do kalkulatora (licznika) następujące dane: płeć, waga, wzrost i wiek. Następnie należy też określić stopień swojej aktywności fizycznej. Na końcu trzeba zaznaczyć, czy chce się utrzymać wagę, czy ją zmienić (schudnąć/przytyć).

Otrzymany wynik ma charakter orientacyjny. Liczenie kalorii co do jednej nie służy żadnej diecie. Należy przestrzegać normy, ale dopuszczać nieduży margines błędu (około 10%). Nie trzeba skrupulatnie ważyć każdego składnika.

Czy dane z licznika zapotrzebowania kalorycznego są wyczerpujące?

Licznik zapotrzebowania kalorycznego wykorzystuje dane, które poda mu konkretny użytkownik. Osoby, które mają przewlekłe choroby lub zaburzenia odżywiania, powinny dodatkowo skonsultować się z dietetykiem.