Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego suszu warzywnego?

Susz warzywny to produkt, który cieszy się stale rosnącym powodzeniem wśród osób, które gotują. Dodaje on niezwykłego smaku i aromatu potrawom, co jak wiadomo stanowi podstawę tego, aby jedzenie było dobre w smaku i ładnie pachniało. Nikogo jednak nie zdziwi fakt, że tego typu produktów na rynku jest dosyć sporo, a to niewątpliwie utrudnia ich wybór. Czym zatem kierować się wybierając odpowiedni susz warzywny?

Zwracaj uwagę na skład

Podstawą wyboru odpowiedniego produktu jest dokładne zwrócenie uwagi na jego skład. Dosyć głośno mówi się o tym, że do różnego rodzaju przypraw do zup i sosów dodawane są spore ilości konserwantów i barwników, które nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie.

W związku z powyższym jeżeli zależy nam na tym, aby wybrany przez nas susz był bezpieczny dla naszego zdrowia, to warto przeczytać jego etykietę zanim zdecydujemy, że trafi do naszego koszyka w sklepie. Pamiętajmy o tym, że czasami mało znane marki mają dużo lepsze składy oferowanych przez siebie produktów od tych, które są pionierami na rynku. Dlatego nie skreślajmy ich tylko dlatego, że wcześniej o nich nie słyszeliśmy.

Wybieraj mieszanki odpowiednie do danych potraw

Susze stworzone są z różnorodnych kompozycji warzyw. Nie wszystkie zatem nadadzą się do zastosowania w przypadku każdego rodzaju zupy. Jeżeli zależy nam na tym, aby wykorzystać susz np. do rosołu, wówczas powinniśmy wybrać taki, który nie będzie zawierał np. suszonych pomidorów czy papryki.

Idąc tym tokiem rozumowania warto zwracać szczególną uwagę na rodzaj warzyw zawartych w danym suszu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie kilka różnorodnych kompozycji suszonych warzyw, które będzie można dodawać do potraw, do których najbardziej będą pasowały.

Zwróć uwagę na kolor suszu

Jedną z najważniejszych kwestii, które już na przysłowiowy pierwszy rzut oka mogą nam dać do myślenia czy susz jest dobrej jakości czy też nie stanowi jego kolor. Niewiele osób wie, że susz nie powinien mieć mocnych i wyrazistych kolorów, ponieważ świadczy to o tym, że zawiera on spore ilości barwników.

Dobry jakościowo susz jest raczej wyblakły. Więc jeżeli spotkamy się z tymi o intensywnym kolorze – omijajmy je szerokim łukiem, gdyż na pewno nie będą dla nas zdrowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A.