Dieta bez węglowodanów i jej wpływ na organizm

Pewien człowiek ważył 100 kg. Po kilku miesiącach wiele osób nie mogło go rozpoznać. Mężczyzna zrzucił aż 40 kg. Teraz jest bardzo szczupły i szczęśliwy. Jak to zrobił? Jak pozbył się tkanki tłuszczowej? Okazuje się, że pomogła mu restrykcyjna dieta bez węglowodanów. Jednak, aby nie doprowadzić do groźnej dla organizmu sytuacji, był pod kontrolą lekarza.

Nie tylko dla osób otyłych

Dieta, która nie zawiera węglowodanów (cukrów) jest więc skuteczna, ale ma swoje wady. Zanim jednak do nich przejdziemy, najpierw wyjaśnimy komu szczególnie jest ona zalecana. Mogą ją zastosować ludzie otyli, jeżeli będą przestrzegać ważnych zasad, lecz zadowolone powinny być także osoby cierpiące na padaczkę lekooporną.

Dzięki diecie bez węglowodanów powstają w wątrobie tzw. związki ketonowe. Ich zadaniem jest zakwaszanie organizmu i obniżanie aktywności mózgu. Oczywiście, w takim przypadku także musi nad wszystkim czuwać specjalista, a konkretniej neurolog. Trzeba bowiem w regularnych odstępach czasu sprawdzać stan zdrowia i pamiętać o tym, aby łykać odpowiednie witaminy (z grupy B i C).

Dieta bez węglowodanów – jakie jest ryzyko?

Szybki spadek masy ciała w krótkim czasie – dzięki wdrożeniu w życie diety niskowęglowodanowej jest to możliwe. Nie odczuwa się głodu, mimo że organizmowi dostarcza się mniej energii niż zwykle. Pamiętajmy jednak, że mogą pojawić się widoczne działania niepożądane. Oczywiście nie u wszystkich osób, ale zdarza się, że wystąpią nudności, wymioty oraz zaparcia. W najgorszym przypadku, jeżeli sami poddamy się takiej diecie eliminacyjnej, może dojść do kamicy nerkowej albo rozwoju hipercholesterolemii.

Poza tym, pojawi się ryzyko zachorowania na schorzenia kości (np. osteopenię i nadmierną łamliwość kości). Może także zostać upośledzony układ immunologiczny, przez co częściej będzie się podatnym na różne infekcje bakteryjne i wirusowe. Brzmi dość strasznie, prawda? Nie należy jednak wpadać w panikę. Mimo że wpływ diety bez węglowodanów na organizm człowieka bywa negatywny (zaburza funkcjonowanie), to będąc pod stałą kontrolą lekarską, nie dopuści się do tak poważnych problemów zdrowotnych.