Mrożone napoje jako sposób na ochłodę

Jak wygląda idealny deser na gorące dni? Z pewnością sposobów na skomponowanie idealnych mrożonych słodkości jest wiele. Nie każdy lubi lody z bitą śmietaną i syropem czekoladowym. Części osób nie podejdzie także kwaśny sorbet cytrynowy czy grejpfrutowy. Są jednak takie „wynalazki”, które podbiły serca turystów i mieszkańców gorących regionów świata. Spójrzmy zatem, w jaki sposób najlepiej się schłodzimy podczas najwyższych temperatur.

Mrożone napoje to zawsze dobre wyjście

Dla osób, które nie przepadają za słodkościami, jednym z najlepszych wyjść będzie schłodzenie się mrożonym napojem. Nie każdy jednak będzie dobrze smakował, ze względu na np. szybkie odgazowywanie się w ekstremalnych warunkach pogodowych. Stawiając na mrożone napoje, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co piją ludzie w najcieplejszych regionach świata. Okazuje się, że ich dieta jest niezwykle podobna do naszej! W Brazylii niezwykle popularna jest herbata… mrożona, a w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym pije się kawę… z lodem. Czyli w zasadzie wszystko to, co w Polsce, lecz z dodatkiem czynnika chłodzącego. Bez problemu przywołamy klimat gorącego Rio de Janeiro czy słonecznych Aten popijając sobie schłodzony napój kawowy lub zmrożoną herbatę.

Granulki lodu w upalnej Italii

Włosi także mają swoje sposoby na ochłodę. Temperatury panujące na Półwyspie Apenińskim często osiągają zawrotne wartości, dlatego mieszkańcy Italii muszą mieć w odwodzie przygotowane narzędzia „do obrony” przed nadciągającym upałem. Ogromną popularnością w słonecznych miejscach Włoch cieszy się granita. Ten bardzo zimny sorbet lodowy to absolutny hit, którym zajadają się Włosi. Granita to niewielkie lodowe ziarenka, przypominające granulat, serwowane w różnych smakach.

Przypomina to tradycyjny sorbet lodowy, jednakże jest wyjątkowy – ze względu na niecodzienną strukturę deseru. Lodowe kuleczki rozpuszczają się szybciej i na większej powierzchni, co sprawia wrażenie natychmiastowego ochłodzenia po skosztowaniu granity. Sorbet dostępny jest w wielu wersjach smakowych. Najczęściej spotkamy granitę truskawkową, jagodową i wiśniową. Zdarzają się także alternatywne wersje, które smakiem nawiązują do popularnych napojów gazowanych. Wielość smaków jest możliwa do uzyskania poprzez zastosowanie syropów, które zostają umieszczane w specjalnej maszynie. Sprawia to, że granita może występować w wielu niecodziennych smakach. Włosi ukochali sobie jednak owocowe smaki, którymi zajadają się bardzo często, szczególnie w najgorętsze dni.