Garnek żeliwny – jaki wybrać, by był on możliwie jak najbardziej uniwersalny?

Podstawą wyposażenia każdego domu są między innymi garnki, a wiele osób posiada całe ich zestawy, które służą rozmaitym celom. Tymczasem wystarczy znacznie mniejsza ilość tego typu naczyń, które będą uniwersalne, a najlepszym ich przedstawicielem jest garnek żeliwny, który nie tylko jest bardzo trwały, ale też służyć może wielu celom.

Charakterystyka garnków żeliwnych

Garnek żeliwny przede wszystkim charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością, a wiele z takich naczyń służy swoim właścicielom przez dekady. Niejedna osoba posiada w domu garnek żeliwny odziedziczony po rodzicach czy dziadkach. Jeżeli priorytetem jest więc trwałość, jest to wybór najlepszy.

Garnek taki jednak nie tylko jest trwały, ale także korzystny jest on dla zdrowia. Pozwala on bowiem na gotowanie i smażenie bez użycia tłuszczu, dzięki czemu idealnie sprawdzi się on w przygotowaniu potraw dietetycznych.

W garnku żeliwnym można do tego nie tylko przygotowywać zupy i dania jednogarnkowe. Wykorzystać można go do też do przygotowania pieczonego schabu, zapiekanek, a nawet chleba i deserów.

Jaki kształt i wielkość garnka wybrać?

Kształt i wielkość garnka będą zależeć przede wszystkim od codziennych nawyków. Bardzo wiele osób przygotowuje jedynie dania jednogarnkowe, które są szybkie i łatwe do przyrządzenia. W takim przypadku najlepszy będzie garnek okrągły o średnicy 25-33 cm. Przy daniach jednogarnkowych wystarczy też najczęściej posiadać jeden taki garnek, chociaż czasem dobrze dokupić też przynajmniej dwa mniejsze, które mogą posłużyć przygotowaniu deserów czy pieczeniu ciasta lub chleba.

Osoby, które przygotowują specjały takie, jak pieczony schab, zapiekanki i inne potrawy, które wymagają zastosowania garnka podłużnego, powinny dokonać zakupu garnka żeliwnego o długości około 40 cm. Do przygotowania deserów najlepsze są z kolei małe garnki, których średnica wynosi zaledwie 10 cm.

Zestaw kilku garnków żeliwnych może z powodzeniem zastąpić inne, często o wiele liczniejsze, komplety, a dzięki wspaniałych ich właściwościom zdrowie ich właścicieli i ich rodzin ulegnie znacznej poprawie, gdyż żaden typ garnka nie pozwala na przygotowywanie tak zdrowych i smacznych potraw, jak właśnie ten wykonany z żeliwa.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.