Jak podłaczyć płytę indukcyjną?

Podłączenie płyty indukcyjnej ni należy do łatwych zadań, zatem powinno być zawsze wykonywane przez uprawnionego i doświadczonego elektryka. Wykonanie tej usług przez specjalistę gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa oraz niezawodne działanie sprzętu.

Profesjonalne podłączenie płyty indukcyjnej

W celu zapobiegnięcia zbyt dużemu obciążeniu instalacji elektrycznej zaleca się instalację płyty indukcyjnej w osobnym obwodzie elektrycznym wyposażonym w odpowiednie zabezpieczenie. Istotne jest również zastosowanie odpowiedniego przekroju przewodu przyłączeniowego, a więc kabla, który znajduje się w ścianie.

Niezależnie od tego jaką kuchnię indukcyjną zakupi użytkownik jej podłączenie musi być zawsze wykonane zgodnie z zaleceniami danego producenta. Podłączenie niezgodne ze wskazówkami producenta, nawet w sytuacji gdy sprzęt zadziała skutkuje utratą gwarancji.

Jakie wybrać przewody do podłączenia płyty indukcyjnej?

Decydując się na podłączenie płyty indukcyjnej warto pamiętać o tym, że według zaleceń większości producentów, minimalny przekrój przewodu przyłączeniowego od skrzynki z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do płyty powinien wynosić minimum 5x 2,5mm2 podczas instalacji 3-fazowej (400V).

Z kolei podczas instalacji instalacji 1-fazowej (230V) należy zawsze zastosować przewód minimum 3x 4mm2. Takie podłączenie według większości producentów pozwala na odpowiednie działanie sprzętu.

Podłączenie płyty przez profesjonalnego elektryka

Jeśli nie posiadamy umiejętności w tym zakresie, to wówczas do podłączenia płyty indukcyjnej warto wynająć doświadczonego elektryka. Wynajęcie fachowca pozwala bowiem na zachowanie bezpieczeństwa oraz uchronienie się od kosztów, które trzeba będzie ponieść jeśli sprzęt zostanie podłączony w niewłaściwy sposób.Nieodpowiednie podłączenie płyty może przyczynić się do uszkodzenia instalacji w całym mieszkaniu.

Obecnie większość producentów płyt indukcyjnych wymaga poświadczenia pieczątką uprawnionego elektryka wykonującego podłączenie urządzenia na karcie gwarancyjnej. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne podłączenie sprzętu, to wówczas gwarancja w razie awarii może nie zostać uznana.

Koszt podłączenia płyty indukcyjnej jest w ogromnym stopniu uzależniony od kilku czynników. Jednym z nich jest miejsce, w którym mieszkamy. Zazwyczaj w dużych miastach za tego typu usługę trzeba zapłacić znacznie więcej. Średni koszt na terenie naszego kraju waha się w granicach pomiędzy 120 a 150 złotych. Warto zatem skorzystać z tego typu usługi i na długo cieszyć się sprawnym działaniem zakupionego sprzętu.