Jak wybrać nóż masarski?

Nóż to podstawowy i niezbędny element wyposażenia każdej kuchni, zarówno tej domowej jak i restauracyjnej. Noże służą nam do krojenia, szatkowania i filetowania. Wybierając nóż masarski warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i sposób wykonania.

Do czego służy nóż masarski?

Przygotowywanie potraw nie jest możliwe bez pomocy noża. Noże to najpotrzebniejsze i najczęściej używane kuchenne akcesoria. Każdy z noży spełnia nieco inną funkcję i każdy jest przeznaczony do określonego typu produktów.

Jednym z najpopularniejszych typów noży są noże masarskie. Jak sama nazwa wskazuje noże masarskie wykorzystywane są w przetwórstwie mięsnym. Są one z reguły wyjątkowo ostre – inaczej pokrojenie dużych kawałków mięsa nie byłoby możliwe. Noże masarskie charakteryzują się nie tylko ostrością, ale także wytrzymałością i solidnym wykonaniem. Warto pamiętać, że takie noże wymagają przeprowadzania regularnych czynności konserwatorskich.

Jak dbać o nóż masarski?

Przy wyborze noża masarskiego powinniśmy kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością i jakością wykonania. Wśród kuchennych noży od wielu lat prym wiodą te wyprodukowane w Japonii. Japońskie noże słyną bowiem z najwyższej jakości wykonania.

Jeśli chcemy, aby nasz nóż cieszył się długą żywotnością, musimy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu pewnych czynności konserwujących. Dużym błędem jest umieszczane tego typu noży w zmywarce do naczyń. Jest to wyjątkowo niewskazane w przypadku noży z drewnianą rękojeścią. Noże należy być w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalnego detergentu. Jeśli nóż zawiera elementy drewniane, należy chronić je przed wilgocią.

Jak przechowywać nóż masarski?

Wszelkiego rodzaju noże kuchenne, w tym także masarskie, powinniśmy przechowywać w specjalnych etui bądź kuferkach. Dobrym rozwiązaniem jest umocowanie w kuchni listwy magnetycznej, która jest nie tylko funkcjonalna, ale także stylowa. Noże zawsze należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Najczęstszym błędem jest przechowywanie noży w kuchennej szufladzie. Noże, które leżą bezpośrednio koło siebie mogą się ocierać i tępić, a nawet szczerbić. Bez odpowiedniego umocowania przesuwające się w szufladzie noże są narażone na wiele uszkodzeń mechanicznych.

Noże masarskie dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.