Przygotuj zdrowe i aromatyczne mięsa dzięki domowej wędzarni

Asortyment sklepów spożywczych stale ewoluuje i się poszerza, jednak nie zawsze idzie to w parze z jakością produktów. Jeśli nie odpowiada nam smak wędzonych wędlin i mięs kupowanych w marketach, a mamy odpowiednią ilość miejsca, doskonałym rozwiązaniem staje się wędzarnia domowa.

Co potrzebne do wędzenia?

Podstawą jest gotowy, specjalny piec lub wykonana samodzielnie konstrukcja, w której wisieć będzie mięso, a dym z palonego drewna przechodzić będzie od dołu do góry, dlatego też zaleca się zakup wędzarni lub jej skonstruowanie z paleniskiem znajdującym się niżej, niż komora z mięsem. Zapewnia to optymalny przepływ dymu i jego przenikanie przez produkty.

Drugim niezbędnym elementem jest samo mięso – mowa o wszystkim, co przyjdzie nam do głowy: kiełbasy, kawałki mięsiw, całe tuszki. Istotne jest jego prawidłowe przygotowanie między innymi poprzez wcześniejsze peklowanie

Wędzarnia domowa – dostępne modele

Zakup odpowiedniej wędzarni wymaga określenia potrzeb przerobowych, ponieważ do sporadycznego wędzenia nie przyda się nam ogromny piec, w którym dym będzie szedł ku górze wędząc jego ścianki, a nie mięso. Dysponując ogrodem mamy do wyboru większą ilość mniej i bardziej stylizowanych pieców, które dopasujemy do wyglądu otoczenia.

Nowoczesne i droższe modele posiadają własny generator dymu ze zautomatyzowanym systemem dorzucania opału w wybranych odstępach czasowych, co powoduje, że obsługa pieca jest ograniczona do minimum. Takie wędzarnie wymagają jednak zakupu odpowiedniego opału w postaci prasowanych krążków z wiórków drewnianych.

Sposoby wędzenia mięs

Zależnie od wymaganych oczekiwań i rodzaju mięsa możliwe sposoby wędzenia to: wędzenie zimne dzięki żarzącym się trocinom w temperaturze około 16-22 stopni, po którym produkt uodparnia się na szybkie psucie i jest stosunkowo twardy, wędzenie dymem ciepłym o temperaturze około 22-45 stopni, podczas którego wędliny tracą do 10% wagi oraz wędzenie dymem gorącym w temperaturze 40-90 stopni podzielonym na kilka etapów i jest to najkrótsza metoda.

Innym sposobem stosowanym głównie wobec kiełbas jest jednoczesne wędzenie z pieczeniem, jednak odchodzi się od niego z powodu bardzo długiego czasu wędzenia oraz dużych strat wagi sięgających nawet 30%

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Gastrosilesia.pl