Rodzaje opakowań jednorazowych

Mała gastronomia to jeden z sektorów, który zużywa najwięcej opakowań i naczyń jednorazowych. Nic w tym dziwnego, bo coraz częściej kupujemy dania na wynos lub zamawiamy je do domu. Szybko wygodnie i bez bałaganu.

Zalety opakowań jednorazowych

W przypadku małej gastronomii opakowania jednorazowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem. W małych lokalach nie ma miejsca na ustawienie zmywarek i wyparzarek, bardzo często też nie ma miejsca na salę konsumpcyjną, dlatego oferują tylko dania na wynos lub z dowozem. W takim wypadku opakowania jednorazowe są idealnym rozwiązaniem.

Przede wszystkim można dostosować je do profilu prowadzonej działalności. Każda hurtownia opakowań oferuje ich bardzo duży wybór. Można dostosować ich wielkość, kolor, kształt oraz wybrać dodatkowe elementy niezbędne do wydania posiłku, np. sztućce, papier pod pizzę.

Opakowania jednorazowe to także doskonała okazja do budowania własnej marki i reklamy. Prawie każda hurtownia opakowań oferuje dodatkową usługę indywidualnego druku na opakowaniach. Właściciel ponosi tylko jednorazowy koszt opracowania graficznego druku i wykonania matrycy. To najtańszy sposób na skuteczną reklamę. Niektórzy klienci na dużych osiedlach wybierają pizzerie na podstawie ilości opakowań na śmietniku, sąsiedzi zamawiają, to znaczy, że jest dobra.

Rodzaje opakowań jednorazowych

Pod tym pojęciem kryją się zarówno opakowania na gotowe produkty typu fast food jak i naczynia jednorazowe na dania obiadowe i napoje. Różnią się nie tylko kształtem, ale przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. I to jest bardzo ważne, nie tylko ze względu na ochronę środowiska, ale przede wszystkim na stale rosnącą świadomość klientów.

Naczynia jednorazowe plastikowe

To najczęściej stosowany typ naczyń jednorazowych ze względu na swoją uniwersalność. Można w nich serwować posiłki zimne i gorące. Zaletą jest także ich estetyka i praktyczne sposoby zamykania. Większość z nich może zostać poddana recyklingowi.

Opakowania jednorazowe z papieru

Zdecydowanie bardziej przyjazne są dla środowiska. Torebki na kebaby, frytki wykonywane są z papieru pergaminowego, który zapobiega przemakaniu. Tacki, pudełka na pizzę to najczęściej opakowania kartonowe chroniące potrawę przed wystygnięciem.

Opakowania biodegradowalne

Dopiero wkraczają na rynek opakowań dla gastronomi, ale na pewno ich rola będzie stopniowo wzrastać. Wykonane są z naturalnych surowców, które ulegają szybkiemu rozkładowi. Nie każda hurtownia opakowań ma je w swojej ofercie ze względu na wyższą cenę.