Rola oświetlenia w aranżacji wnętrz

Podczas urządzania mieszkania należy zwrócić szczególną uwagę na wybór oświetlenia. Część osób bagatelizuje tę kwestię, tymczasem ma ona znaczący wpływ na nadanie klimatu w pomieszczeniach. Warto zatem odwiedzić sklep z lampami i poświęcić chwilę na wybór dobrego produktu.

Rola oświetlenia

Światło – bez względu na to, czy jego źródłem będą żyrandole, lampy wiszące lub stojące, plafon czy zwykła świeca – ma nadać pomieszczeniom jasność i wypełnić nią przestrzeń. Jednak nie mniej ważnym zadaniem oświetlenia jest stworzenie wyjątkowej atmosfery i przyjemnej aury w całym mieszkaniu. Specjaliści twierdzą, że ma to ogromny wpływ na nastrój i samopoczucie człowieka – ciemne, słabo oświetlone miejsca kojarzą się zazwyczaj z czymś ponurym i depresyjnym. Dowodem tego może być fakt, że wiele osób kiepsko znosi okres zimowy, gdy szybko zachodzi słońce. Blask światła ożywia więc mieszkanie, dodaje uroku wnętrzom, wpływa na ich ogólny wygląd i sprawia, że przebywanie w takim miejscu dodaje energii i jest o wiele bardziej komfortowe. Odpowiednio umiejscowione i dobrane elementy oświetleniowe potrafią także optycznie powiększyć pomieszczenie, ukryć jego mankamenty i wyeksponować zalety.

Co wybrać?

Decydując się na lampy wiszące czy żyrandole trzeba w pierwszej kolejności ustalić, czy zależy nam jedynie na ich podstawowej roli, czy jednak mają również stanowić element dekoracyjny mieszkania. Odwiedzając sklep z lampami nietrudno zauważyć, jak wiele rożnych modeli oferuje dzisiejszy rynek – od najprostszych, nowoczesnych, po wersje klasyczne, wyszukane i ozdobne. Bez wątpienia warto dostosować rodzaj żyrandola lub lampy do stylu, w jakim urządzone zostało mieszkanie. Do popularnego ostatnio surowego, fabrycznego designu pasować będą minimalistyczne, industrialne, stalowe konstrukcje lub wręcz same żarówki, zawieszone na kablu, stanowiące bardzo modny dziś element aranżacyjny w wielu domach. Z kolei nieco bardziej luksusowe wnętrza komponować się będą z klasycznymi żyrandolami. Oczywiście na dobór lamp wiszących wpływa także rodzaj pomieszczenia, w jakim zostaną zainstalowane – inne produkty pasują do salonu, a inne do sypialni, łazienki czy kuchni.

Gdzie kupować?

Asortyment w sklepach z lampami jest dziś naprawdę ogromny. Warto wybrać się więc do kilku salonów oświetleniowych w celu poszukania inspiracji. Równie dobrym rozwiązaniem będą oczywiście sklepy internetowe. Ilość możliwości wyboru jest tu chyba jeszcze większa niż w punktach stacjonarnych. Ceny żyrandoli i lamp są bardzo zróżnicowane – zależą od wielkości, ilości źródeł światła lub występowania elementów ozdobnych, jak złote akcenty czy kryształy. Proste, a zarazem efektowne modele można nabyć już za kilkadziesiąt złotych.