Zmiękczacze wody – czy warto z nich skorzystać?


Twarda woda

Twarda woda bardzo niekorzystnie oddziałuje na nasze zdrowie, dlatego też warto poważnie zastanowić się nad inwestycją w profesjonalne zmiękczacze wody. Woda z bardzo wysokim odczynem pH może powodować bardzo nieprzyjemne swędzenie i wysuszać skórę, dlatego też montaż zmiękczacza może okazać się zbawieniem. Twarda woda jest obecnie ogromną udręką nie tylko gospodarstw domowych, ale również w zwykłych instalacjach wodociągowych. W zależności od terenu woda może mieć różne poziomy twardości. W niektórych miastach np. w Zamościu, woda jest bardzo twarda, dlatego też zamontowanie zmiękczacza wody, jest praktycznie koniecznością.

Rozwiń
Twarda woda jest bardzo silnie nasycona jonami wapnia i magnezu. Miękka woda z kolei to taka woda, której poziom twardości nie przekracza 14˚fH. Bardzo twarda woda może przekroczyć nawet 22 ˚fH. Po zagotowaniu wody związki w niej zawarte są automatycznie wytrącane w postaci kamienia kotłowego oraz osadu.
Twarda woda jest bardzo silnie nasycona jonami wapnia i magnezu. Miękka woda z kolei to taka woda, której poziom twardości nie przekracza 14°fH. Bardzo twarda woda może przekroczyć nawet 22 °fH. Po zagotowaniu wody związki w niej zawarte są automatycznie wytrącane w postaci kamienia kotłowego oraz osadu.

Skuteczne metody zmiękczania wody

W dzisiejszych czasach jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmiękczanie wody jest magnetyzer. Zasada jego działania polega na wytwarzaniu specjalnego pola magnetycznego, którego głównym zadaniem jest wytrącanie się osadu. W naszym kraju bardzo dużą popularnością cieszą się także profesjonalne stacje uzdatniania wody, które przy pomocy specjalnej żywicy jonowymiennych mogą sprawnie usuwać z wody wszystkie niebezpieczne mikroelementy, które odpowiadają za twardość wody. Obecnie dzięki stacjom uzdatniania wody, użytkownicy mogą uzyskać wodę o twardości, której dokładnie potrzebują.

W naszym kraju bardzo często stosuje się również nowoczesne filtry RO, czyli technologię odwróconej osmozy. Dzięki tej zaawansowanej technologii możemy usunąć z wody nie tylko niebezpieczne związki węglanowe, ale również bakterie i wirusy.

Montaż zmiękczacza wody

Twardość wody można pokonać także za pomocą zmiękczaczy wody, które najlepiej zamontować bezpośrednio na głównym przyłączu wody zimnej przed samym kotłem. W ten prosty sposób ochronimy instalację grzewczą przed osadzaniem się kamienia.

Nowoczesne zmiękczacze wody działają bezobłsugowo i co najważniejsze są bardzo skutecznie, dlatego też cieszą się tak wielkim zainteresowaniem. Użytkownicy podczas pierwszego programowania muszą jedynie ustawić tryb regeneracji złoża i ustalić ilość wody uzdatnianej pomiędzy regeneracjami. Z praktyce ilość ta jest zawsze uzależniona od stopnia twardości wody i to od nas samych zależy, jaką wodę chcemy uzyskać. Warto wspomnieć również i o tym, że twardość wody można szybko zmierzyć samodzielnie za pomocą odpowiedniego kropelkowego testera.

Artykuł powstał we współpracy ze Rosmosis