Barszcz czerwony na rosole mięsnym czy na bulionie warzywnym?

Pytanie o to, czy robić barszcz czy inną zupę jest z grupy pytań retorycznych, ale już pytanie o bazę, na której barszcz przygotujemy jest jak najbardziej uzasadnione. Jedni preferują czyste, postne barszcze na wodzie z warzywami, inni wybierają barszcz czerwony na rosole, czyli wywarze przygotowanym z mięsa i warzyw. Różnica tylko jednego czy aż jednego składnika?

Barszczami Polska stoi

Kwaśne zupy należą do ulubionych dań Polaków. Od wieków zajadamy się kapuśniakiem i kwaśnicą, żurami, zalewajkami, barszczami białymi oraz czerwonymi. Odmianą barszczu jest także zupa ogórkowa.

Dyskusji narodowej na temat barszczu numer jeden do tej pory nie było, ale z obserwacji i doświadczenia możemy wnioskować, że barszcz czerwony zajmuje wśród innych zup tego typu miejsce szczególne. Jadamy go podczas najważniejszej kolacji w roku – barszcz z uszkami to polskie danie wigilijne. Trudno wyobrazić sobie wesele czy inną zabawę bez barszczyku podawanego około północy. Wówczas czysty barszczyk serwowany w bulionówkach podawany jest w zestawie z krokietami z nadzieniem kapuściano-grzybowym lub z pasztecikami drożdżowymi z mięsem.

Barszcz czerwony na rosole z dodatkiem grzybów suszonych, fasoli Jasiek, kapusty białej, ziemniaków to danie wyjątkowo często gotowane na co dzień w Polsce, na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi iw innych krajach słowiańskich. My nazywamy go barszczem ukraińskim, bo stamtąd do nas przywędrował przed wiekami. Składnikiem podstawowym jest skromne, tanie, bardzo popularne i łatwo dostępne warzywo – burak ćwikłowy.

Król burak rządzi

W wielu regionach świata buraki są nieznane, nie hoduje się ich, a regionalne kuchnie w ogóle z nich nie korzystają. U nas buraki udają się ogrodnikom wyjątkowo dobrze, a że smakują większości, to i kuchnia polska chętnie po nie sięga.

Buraki ćwikłowe uprawiano już w starożytności. Są bogate w błonnik, witaminy, minerały. Największą wartość mają buraki kiszone oraz zakwas z nich produkowany. Mniej wartościowe są buraki gotowane, a dodatkowo ze względu na wysoki indeks glikemiczny muszą je ograniczać osoby cierpiące na cukrzycę lub zagrożone tą chorobą.

Roślina jest jadalna w całości. Młode liście buraka wykorzystuje się do przygotowania zupy o nazwie botwinka.Z korzeni buraka można przygotowywać przetwory na zimę: buraczki gotowane tarte lub w całości w zalewie octowej to pyszne dodatki do drugiego dania.

Zupa postna czy barszczyk czerwony na rosole?

Przygotowanie barszczu czerwonego nie jest trudne. Trzeba się zaopatrzyć we włoszczyznę, buraki i przyprawy. Jeśli ma to być danie na rosole, to dodatkowo niezbędne jest mięso drobiowe, wieprzowe lub wołowe.

Który barszcz jest lepszy? Oba są wyśmienite i warte przygotowania. Na Wigilię z zasady gotuje się barszcz czysty postny – na bulionie warzywnym, bez mięsa. W niektórych domach czysty barszcz okraszany jest odrobiną oleju rzepakowego. Czerwony barszczyk na rosole to danie bogate w smaki i dodatki: ziemniaki, kapustę, fasolę, grzyby. Miska takiej gęstej, pożywnej zupy zastępuje z powodzeniem dwudaniowy obiad.

Pewną niedogodnością jest to, że zupę na wywarach mięsnych przygotowuje się znacznie dłużej. Ale jest i na to sposób: gotowy barszcz czerwony na rosole – półprodukt wysokiej jakości, który ułatwia pracę i skraca czas gotowania potrawy.