Barszcz przygotowany z koncentratu buraczanego

Barszcz kojarzy się przede wszystkim z wieczerzą wigilijną. To już polska tradycja, że gości on na stołach w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Przyrządzenie barszczu bywa jednak pracochłonne. Z pomocą przychodzi koncentrat buraczany, ułatwi on przygotowanie pysznego i zdrowego barszczu. Dzięki temu może on częściej gościć na polskim stole.

Na co zwrócić uwagę wybierając koncentrat buraczany?

Na polskim rynku jest kilku producentów oferujących koncentraty buraczane. Ważne jest dokładne zapoznanie się z etykietą, im więcej procentowej zawartości soku z buraka, tym lepiej. To burak ma królować, a woda i przyprawy (cukier, sól, ocet, zioła) to jedynie dodatek. Koncentrat buraczany to nic innego, jak skondensowany barszcz. Spożywany jest po rozcieńczeniu, dodajemy go do bulionu (wywar mięsny, warzywny, grzybowy) lub wody. Ważna jest gęstość koncentratu, czyli koncentracja buraków oraz propozycja rozcieńczenia podana przez producenta. Kolor koncentratu buraczanego potrafi już wiele powiedzieć o jego jakości.

Barszcz przygotowany z koncentratu buraczanego

Przygotowanie barszczu wymaga czasu i doświadczenia. Buraki to niezbędne warzywo do jego ugotowania, są zdrowe i smaczne. Wykazują one wiele właściwości leczniczych, dlatego warto je spożywać, jak najczęściej. Nie tylko w święta, ale przez cały rok. Koncentrat buraczany to niejako skondensowany barszcz, który spożywa się po rozcieńczeniu. Można go dodać do wody, ale jest znacznie smaczniejszy dodany do bulionu (mięsnego, warzywnego, czy grzybowego). Bulion jest także bardzo zdrowy, dlatego też jest to zalecane połączenie. Już 300 ml koncentratu buraczanego pozwala na przygotowanie ok 2 l barszczu. Nawet podczas gotowania samemu, koncentrat może odegrać rolę wspomagającą. Jego gęstość i często odpowiednie proporcje przypraw pozwolą uzyskać smaczny i zdrowy barszcz.

Dlaczego warto pić barszcz jak najczęściej?

Odpowiedź jest prosta, jeśli pozna się właściwości lecznicze buraków. Zawierają one wiele witamin i pierwiastków, które zwiększają odporność organizmu, wspomagają układ krwionośny oraz funkcjonowanie mózgu, odpowiadają za prawidłową gospodarkę wodną i żelaza. Ważne jest także działanie antynowotworowe oraz spowolnienie starzenia się. To wszystko sprawia, iść spożywanie barszczu to samo zdrowie. Warto gotować go jak najczęściej, najlepiej łączyć z bulionem. Koncentraty buraczane to świetna alternatywna dla zup w proszku oraz znaczne ułatwienie przygotowania pysznego barszczu. Warto go zawsze mieć w swojej kuchni.