Jak dieta bez węglowodanów wpływa na nasze zdrowie?

Osoby dbające o linię coraz częściej zwracają się ku diecie bez węglowodanów przekonane o tym, że będzie ona najlepszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Czy jednak dieta taka jest bezpieczna dla zdrowia, czy też może ogranicza nie tylko węglowodany, ale również witaminy i minerały, jakich dostarcza się organizmowi?

Zalety diety bez węglowodanów

Naukowcy analizujący dietę bez węglowodanów, jadłospis, na którym bazuje oraz wyniki podstawowych badań lekarskich jej uczestników zwracają uwagę na to, że można wypowiadać się o niej pozytywnie. Podkreślają też, że w pewnych okolicznościach dieta ta powinna być naturalnym wyborem pacjentów. Dzieje się tak przede wszystkim w leczeniu cukrzycy, choć Dieta bez węglowodanów jadłospis której jest konsultowany z lekarzem może też pomóc chorym zmagającym się z insulinoopornością. Co ciekawe, za dietą bez węglowodanów opowiadają się również kardiolodzy. Także oni podkreślają jednak, że codzienne menu powinno być budowane z dużą starannością. Zwracają uwagę przede wszystkim na to, że wiele osób odstawiających węglowodany, zwiększa spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Nie ma w tym nic złego, przesadnie tłuste jedzenie może jednak zwiększać ryzyko chorób serca. Warto zatem dbać, aby w jadłospisie dominowało chude mięso.

Dieta bez węglowodanów – na to uważaj

Choć dieta ograniczająca ilość węglowodanów dostarczanych organizmowi jest przyjmowana z dużą życzliwością, nie oznacza to wcale, że nie należy podchodzić do niej z pewną ostrożnością. Zaleca się przede wszystkim zwracanie uwagi na to, co się je. Nawet, jeśli jesteśmy zdrowi to wówczas, gdy w grę wchodzi dieta bez węglowodanów jadłospis powinniśmy układać z pomocą specjalisty. Ciekawą alternatywą dla samodzielnego gotowania może być też bezpieczny catering dietetyczny.Nie można też zapominać, że każdy organizm reaguje nieco inaczej na zmianę nawyków żywieniowych. Stosując dietę bez węglowodanów warto więc badać się regularnie. Szczególną ostrożność zaleca się kobietom, które powinny sprawdzać, czy dieta nie prowadzi w ich przypadku do niedoborów żelaza.