Jak prawidłowo odżywiać osoby starsze?

Prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednio dobrane produkty zapewniają mu dostarczenie wszystkich niezbędnych składników. Zdrowa dieta zapobiega nadwadze i wielu chorobom, zwłaszcza cywilizacyjnym.

Dieta dla seniora – podstawowe zasady

Osoby starsze mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego ich dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Zapobiegnie to otyłości i odciąży układ pokarmowy, który pracuje mniej wydajnie.

Seniorzy powinni przyjmować regularnie 5 posiłków dziennie w odstępach co 2-3 godziny. Posiłki nie mogą być zbyt obfite. Mniejsze porcje są łatwiejsze do zjedzenia i nie obciążają żołądka.

Osoby starsze nie odczuwają pragnienia, ale pomimo tego powinny przyjmować 2 l płynów (wliczona zupa), zapobiegnie to niebezpiecznemu odwodnieniu organizmu. Zalecana jest woda mineralna, soki niesłodzone, słaba herbata.

Co powinna zawierać dieta dla seniora?

Zgodnie z piramidą żywienia osób po 65 roku życia, podstawą diety powinny być warzywa i owoce. Tych pierwszych należy spożywać dwa razy tyle co owoców, które zawierają cukier.

W diecie dla seniora muszą znaleźć się także przetwory zbożowe, które dostarczają błonnika, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Błonnik zapobiega także otyłości.

Na trzecim miejscu piramidy żywieniowej znajduje się nabiał dostarczający wapnia oraz fosforu. To bardzo dobra profilaktyka przeciwko osteoporozie. Najlepsze są kefiry, jogurty zawierające kultury bakterii regulujących florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.

Dopiero na czwartym miejscu znajdują się wyroby mięsne. Przede wszystkim należy wyeliminować wszystkie tłuste produkty i zastąpić je znacznie chudszymi wyrobami drobiowymi. W diecie seniora obowiązkowo powinny znaleźć się ryby dostarczające nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są cennymi antyoksydantami.

Problemy z żywieniem osób starszych

Powyższe wskazówki dotyczyły zdrowych seniorów, jednak najczęściej cierpią oni na różne choroby, w takim przypadku ich dietę należy skonsultować z lekarzem i dietetykiem.

Dużym problemem jest dostarczenie seniorom odpowiedniej ilości płynów, 2 l dziennie. Najczęściej nie odczuwają pragnienia i wymagają w tym względzie nadzoru. Najlepsza jest woda mineralna z dodatkiem cytryny, niesłodzone soki owocowe i warzywne, herbatki owocowe lub ziołowe.

Dieta dla seniora oparta o piramidę żywienia nie jest trudna do przygotowania i nie jest droga. Wystarczy wykorzystać w niej produkty powszechnie dostępne.