Naturalny sposób na koncentrat barszczu czerwonego

Buraki czerwone to jedne z najzdrowszych warzyw, co jest udokumentowane naukowo. Zawierają dużą ilość błonnika, magnezu, żelaza oraz witaminy z grupy B. W burakach występują również barwniki, które działają na organizm antyutleniająco, wspierając przy tym nasz układ odpornościowy i krwionośny. Dodatkowo bogate składniki buraków przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi oraz obniżają ryzyko chorób serca.

Jak powstaje naturalny koncentrat barszczu czerwonego?

Znany przez babcie naturalny koncentrat to inaczej zakwas. Powstaje on poprzez kiszenie, co jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności. Barszcz czerwony przygotowany na naturalnym zakwasie jest znacznie smaczniejszy i zdrowszy, niż ten przygotowany poprzez gotowanie buraków.

Kiszenie buraków jak i innych warzyw nie jest niczym skomplikowanym. Warzywa do kiszenia należy wybrać z czystej uprawy. Nie powinny być uprawiane na ziemi nawożonej sztucznymi składnikami. Po wybraniu buraków, należy je oczyścić, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Następnie wystarczy umieścić je w przygotowanej wcześniej beczce, zalać zimną wodą i zostawić w ciepłym miejscu na około 5 dni. Po tym czasie beczkę przenosimy w zimne miejsce, by buraki powoli kwaśniały. Po upływie sześciu dni, zakwas jest gotowy do użycia i można go przechowywać przez około miesiąc.

Do czego wykorzystać gotowy koncentrat ?

Koncentrat z czerwonych buraków jest niezbędnym składnikiem ulubionego przez Polaków barszczu czerwonego. Z jego pomocą przygotowanie zupy jest zarówno proste jak i szybkie. Wystarczy połączyć go z bulionem warzywnym, mięsnym, lub wywarem z czerwonych buraków.

Zupa na bazie gotowego koncentratu lub zakwasu jest znacznie zdrowsza i smaczniejsza. Czerwone buraki podczas obróbki termicznej tracą swoje właściwości odżywcze oraz naturalny, intensywny czerwony kolor. Tak przygotowane danie można podawać na wiele sposobów, z uszkami mięsnymi, ziemniakami lub pasztecikami. Na bazie zakwasu lub koncentratu można również przygotować barszcz gotowy do picia, który najczęściej podajemy na rodzinnych uroczystościach wraz z krokietami.

Czy można kupić koncentrat?

Jeśli nie mamy sprawdzonego przepisu babci lub zwyczajnie nie mamy możliwości przygotować domowy zakwas, to możemy kupić gotowy produkt w sklepie. Wybierając gotowy koncentrat barszczu czerwonego musimy zwrócić na jego skład podany na etykiecie oraz kolor i konsystencję. Ważne jest, aby w składnie miał znaczną ilość soku z buraków, a jego kolor był w odcieniu rubinowym. Sam koncentrat powinien mieć zbitą i klarowną konsystencję. Taki produkt z powodzeniem może zastąpić tradycyjną recepturę zakwasu babci.