Moda na susz warzywny

Moda na warzywa sprawiła, że dostępne są one obecnie pod każdą postacią i stanowią bazę do niemal wszystkich, przygotowywanych potraw. Zdrowie wynikające z jarskich produktów przejawia się w ich wartościach odżywczych i bogactwie witamin, które licznie występują w każdym warzywie. Kiedy jednak mija lato i kończy się sezon warzyw, które dojrzewały w pełnym słońcu, warto sięgać po alternatywę, którą jest susz warzywny.

Susz warzywny – jaka jest jego przewaga?

Dobrze przygotowany i przechowywany w odpowiednim miejscu susz warzywny będzie miał długą datę przydatności do spożycia, podczas gdy świeże warzywa więdną. Zasada ta jednak nie powinna być naciągana, ponieważ wydłużanie używalności suszu może sprawić że walory zapachowe i smakowe zwietrzeją i produkt nie będzie użyteczny.

Susz warzywny można przygotować wiosną lub latem z młodych, soczystych warzyw i korzystać z niego aż do następnego sezonu. Ususzone warzywa będą świetnym źródłem witamin, oraz doskonałą alternatywą dla warzyw dostępnych zimą na półkach sklepowych, które nie odznaczają się wysoką jakością.

Czy suszone warzywa są zdrowe?

Wiele osób zachowawczo podchodzi do kupna suszu myśląc, że ten nie odznacza się wysoką jakością, a już na pewno nie zdrowiem. Owszem, rynek konsumencki oferuje czasem produkty, które obok suszu nie powinny stać, ponieważ w swoim składzie zawierają głównie sól i substancje konserwujące. Zwracając jednak uwagę na skład, można być pewnym, że dobrej jakości susz, przyniesie zdrowie i ciekawy smak. Suszenie to jeden z najstarszych sposobów przedłużania żywotności warzyw, owoców, czy mięsa znany ludzkości, stosowany jeszcze zanim wynaleziono konserwanty i lodówki. Warzywa podczas suszenia nie tracą witamin i minerałów tak bardzo potrzebnych organizmowi do odpowiedniego, zdrowego funkcjonowania.

Jakiego suszu szukać?

Decydując się na zakup suszu, warto przeanalizować jego skład, ale też nie sugerować się ładnym opakowaniem lub kolorem cząsteczek w środku woreczka. Jeśli na liście towaru znajdują się aromaty, barwniki, czy konserwanty, nie warto poświęcać mu czas i pieniądze. Prostota zawsze okazuje się sprawdzona. Susz warzywny o prostym składzie będzie zawsze najlepszy i najbardziej wartościowy. Jeśli znajdziemy mieszankę, która w składzie ma tylko warzywa, warto ją kupić, ponieważ przyprawy można dodać samodzielnie i skomponować tym samym unikatowy smak.