Czy kuchnie stylizowane są praktyczne?

Kuchnie mocno stylizowane, zwłaszcza na kuchnie sprzed kilkudziesięciu lat, a także wykorzystujące duże ilości stylizowanych mebli i sprzętów nie zawsze uchodzą za praktyczne. Dotyczy to zwłaszcza kuchni w stylu retro. Czy jednak jest powód, by uznać takie przestrzenie za niepraktyczne? Czy kuchnie stylizowane są praktyczne?

Co dzisiaj uważamy za praktyczne?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego pewne rzeczy uważamy z mniej praktyczne warto zapytać się w pierwszej kolejności o to, czym jest praktyczność w dzisiejszych czasach. Warto zwrócić na fakt, że dzisiejsze wzornictwo czerpie pełnymi garściami z idei minimalizmu. Mówi ona, że praktyczne jest wyłącznie to, co faktycznie używane i przynoszące korzyść. Tak więc dzisiaj bardzo często odchodzi się od warstw projektu, które tej korzyści nie przynoszą w sposób oczywisty.

Kuchenka retro wolnostojąca nie będzie więc z tej perspektywy postrzegana jako praktyczna, gdyż dużo w jej projekcie poświęcono miejsca na nadanie jej atrakcyjnej formy, Nowoczesne kuchenki to raczej konstrukcje maksymalnie proste, często ukryte w zabudowie mebli, w których liczy się przede wszystkim funkcja, a forma jest maksymalnie uproszczona.

Dlaczego styl retro postrzegamy w określony sposób?

Jak już wspomniano, styl retro postrzegany jest jako nie zawsze najbardziej praktyczny dlatego, że bardzo dużo uwago poświęca wyglądowi mebli, czy urządzeń. Kuchenka retro wolnostojąca jest meblem, który niezależnie od tego jak by praktyczny nie był, będzie postrzegany w określony sposób właśnie dlatego, że nowoczesna stylistyka postrzega wyszukaną formę jako coś niepotrzebnego, a więc przeszkadzającego.

Jest to oczywisty błąd myślowy, który jednak podziela wielu projektantów będących motorem napędowym dzisiejszego wzornictwa. Na szczęście jest to zaledwie jedna z wielu możliwych postaw i wielu projektantów ma w swoich portfolio wiele projektów retro.

Retro – połączenie stylizacji i nowoczesnych rozwiązań

Retro okazuje się być stylem, w którym nowoczesne rozwiązania łączą się z nieco bardziej klasyczną formą. Projekt kuchenki retro wolnostojącej może więc być całkowicie nowoczesny, a tradycyjny jedynie w formie.

Liczni projektanci prześcigają się w tworzeniu przedmiotów w stylu retro w taki sposób, aby ich forma była jak najbardziej praktyczna. W ten sposób próbuje się łączyć stylizację przedmiotów codziennego użytku i nowoczesne rozwiązania projektowe.

Kuchenka retro wolnostojąca znajdziesz w ofercie Lofra.pl.