Niedocenione walory smakowe suszu warzywnego

Susz warzywny jest doskonałym dodatkiem do dań, zup oraz sosów. W wielkim skrócie jest to ususzona mieszanka warzywna, która podbija smak potraw. O tym jak powstaje oraz jakie korzyści płyną ze stosowania suszu można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Czym jest susz warzywny?

Jak zostało wspomniane – są to po prostu ususzone i lekko bądź mocno pokruszone kawałki warzyw. Susz warzywny przybiera najczęściej którąś z dwóch form – kawałków suchych produktów lub przyprawy przypominającej pieprz ziołowy. W obu przypadkach susz ma na celu podbić smak potraw.

Pierwszym etapem przygotowywania suszu warzywnego jest pokrojenie ulubionego zestawu warzyw na cienkie plasterki. Od ich rozmiaru uzależniony jest czas całkowitego suszenia, a także zawartość wody w warzywach wydłuża bądź skraca czas trwania procesu suszenia. Tak przygotowane warzywa wykłada się na papier i odstawia w nasłonecznione i ciepłe miejsce. Ostatnim etapem jest cierpliwe czekanie na całkowite ususzenie się produktów.

Susz warzywny można otrzymać także jako gotowy produkt w marketach spożywczych. Tu również przybiera dwie formy – kawałków suchych warzyw, które znajdują się najczęściej w mniejszych słoiczkach bądź w torebkach pakowanych analogicznie do torebek pieprzu.

Kuchenne zastosowanie suszu warzywnego

Jak zostało wspomniane, susz warzywny posiada szerokie zastosowanie w kuchennych eksperymentach. Podbija smak dań. Dodanie kawałków suszonych warzyw do zupy czy sosu spowoduje, że stanie się ona dużo bardziej aromatyczna i aksamitna. Z kolei forma przypominająca pieprz nada się doskonale do doprawiania kawałków mięsa.

Ze stosowania suszu warzywnego do posiłków będą zadowolone szczególnie osoby, które pragną zdrowo przybrać lekko na wadze. Pomimo wysokiej zawartości błonnika, susz warzywny jest całkiem kaloryczny.

Zdrowotne właściwości suszu

Jakby nie patrzeć – susz to całkiem pokaźna mieszanka warzyw. Pomimo tego, że suszenie, kolokwialnie mówiąc, wyciąga część składników odżywczych z warzyw, to warto stosować susz warzywny jako zdrowy zamiennik przypraw przepełnionych konserwantami.

Susz warzywny pomimo swojej kaloryczności jest doskonałym źródłem błonnika. Wspomaga trawienie i ogólną pracę jelit. Co więcej, suszenie warzyw wpływa na obniżenie zawartości szkodliwych dla zdrowia azotynów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A..