Owoce i warzywa w jadłospisie diety Dąbrowskiej

Dieta Dąbrowskiej to nie tylko sposób na zgubienie nadprogramowych kilogramów, ale przede wszystkim spektrum korzyści zdrowotnych, o czym przekonuje nie tylko sama autorka diety, ale również liczni lekarze. Jako że jej głównym założeniem jest post, to należy podejść do niej z głową i stosować się do najważniejszych zaleceń.

Dieta Dąbrowskiej jadłospis w fazie postu

Pierwszą fazą sposobu odżywania według Dąbrowskiej jest odbycie zdrowotnego postu, który ma za cel oczyścić organizm z toksyn i uruchomić jego naturalne zdolności do samoleczenia. Jest to post prawie całkowicie składający się z warzyw i powinien on trwać koło 6 tygodni, ale jego długość najlepiej ustalić indywidualnie.

Dieta Dąbrowskiej jadłospis w fazie postu to przede wszystkim komponowanie posiłków z takich warzyw jak kapustne, dyniowate, liściaste, korzeniowe, cebulowe i psiankowate (bez ziemniaków). Dopuszcza się także spożywanie takich owoców jak grapefruity, cytryny, jabłka i jagody. Można używać naturalnych przypraw.

Jak przyrządzać posiłki na diecie Dąbrowskiej?

Zaleca się, aby spożywać 5 posiłków dziennie w najwygodniejszej dla siebie konfiguracji. Może to być na przykład klasyczne śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Możliwość zjadania wielu różnych jarzyn sprawia, że dieta Dąbrowskiej jadłospis nie jest monotonny, ale smaczny i różnorodny.

Najlepiej oczywiście spożywać warzywa w postaci surowej, ale dla wielu może być to zbyt restrykcyjne, więc dopuszcza się obróbkę termiczną, np. gotowanie i pieczenie. Można więc przyrządzać zupy, gulasze, kremy, zapiekanki, koktajle, soki, kiszonki i wiele innych wariantów dań z ugotowanych i upieczonych warzyw.

Jak odżywiać się po poście?

W diecie Dąbrowskiej jadłospis może być także wykorzystywany po upłynięciu postu, a dodatkowo wzbogacać go wtedy o inne produkty. Jego celem jest to, aby wyrobić w nas zdrowe nawyki i zacząć jeść więcej warzyw i owoców, a zdecydowanie ograniczyć mięso.

Kolejną ważną zasadą diety Dąbrowskiej jest regularne przeprowadzanie postu raz w miesiącu, ale może on trwać krócej, np. kilka dni. Jest to konieczne, aby wyrobić w sobie prawidłowe nawyki i oczyścić organizm z toksyn. Miłym skutkiem ubocznym postu i diety jest zawsze chudnięcie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.