Pomysły na przetwory z buraków

Jakie przetwory przygotować z buraków? To niepozorne warzywo nie tylko doskonale smakuje i oferuje liczne witaminy i minerały, ale daje również ogromne możliwości, jeśli chodzi o sposoby przygotowywania. Sposobem na to, by smak czerwonych buraków cieszył przez cały rok, są przygotowane w domu przetwory.

Dlaczego warto robić przetwory z buraków?

Buraki to warzywo, które w kuchni polskiej jest obecne od wieków. Jest łatwe w obróbce, może być spożywane na surowo i po ugotowaniu, idealnie nadaje się do zagotowywania w słoiku czy kiszenia.

Obecnie z buraków przygotowuje się nie tylko barszcz, farsze czy sałatki, ale nawet ciasta.Jakie korzyści zdrowotne oferują buraki? To przede wszystkim bardzo cenne źródło żelaza. Sok z buraków czy tarte buraczki to sposób na anemię, który od lat wykorzystuje naturalna medycyna. Co więcej, buraki korzystnie wpływają na pracę układu krążenia, działają krwiotwórczo i pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego są polecane ciężarnym. Zawierają także ogromne ilości antyoksydantów, dzięki czemu pomagają zapobiegać cukrzycy i nowotworom.

Pomysł na przetwory z buraków

W sezonie warto sięgać po świeże buraki i serwować je w formie chłodnika, surówek, jako zdrową przekąskę. Żeby jednak czerpać z buraków żelazo, a także cieszyć się ich smakiem niezależnie od pory roku warto przygotować domowe przetwory z buraków czerwonych.Łatwe w przygotowaniu, a idealnie nadające się jako uzupełnienie obiadu przez cały rok są tarte buraczki albo buraczki z zalewie. Warto również przygotować buraczki kiszone. Nie tylko wspaniale smakują, ale przede wszystkim zawierają kwas mlekowy i pożyteczne bakterie, które odżywiają florę jelitową i pomagają utrzymać odporność na wysokim poziomie. Kiszone buraki to idealna przekąska na okres jesienno-zimowy, kiedy organizm jest szczególnie narażony na infekcje.

Jakie inne przetwory na bazie buraków?

Buraczki do obiadu to nie wszystko. Inny pomysł na przetwory z buraków to chociażby bardzo aromatyczny zakwas, który przez cały rok będzie można dodawać do barszczu, wzmacniając jego smak i sprawiając, że jeszcze bardziej obfitował będzie w żelazo i witaminy. Z buraków można przygotować także sok – jego regularne picie to najlepsza profilaktyka anemii. Innych pomysłów na przetwory z buraków, w tym sałatek z dodatkiem cukini, marchewki, papryki, kapusty czy innych warzyw, warto szukać w książkach kulinarnych, na blogach, na youtube’owych kanałach.