Soczewica i ciecierzyca, czyli jak zastąpić mięso?

Wiele osób zastanawia się jak wegetarianie i weganie zastępują mięso. W sklepach znajduje się mnóstwo produktów roślinnych, bogatych w białko i witaminy. Jest to na przykład ciecierzyca, soczewica, fasola.

Jakie rośliny są szczególnie cenne?

Właśnie soczewica, ciecierzyca i fasola są szczególnie cenne dla wegetarian i wegan, ponieważ są źródłem wielu witamin i ważnych składników odżywczych. Także rośliny psiankowate czyli ziemniaki, pomidory, papryka są ważne i nie może ich zabraknąć.

Niektórzy obawiają się, że na diecie roślinnej będą spożywali zbyt mało kalorii. Tymczasem wystarczy zadbać o dobre źródła tłuszczu. Mogą być to orzechy i awokado, ale mogą być to również oleje.

Jakie oleje są najlepsze?

Nawet Dieta wegetariańska 1200 kcal może być bogata w różnego rodzaju zdrowe tłuszcze. Lepiej unikać produktów smażonych, ale można pozwolić sobie na olej przykład w sałatce. Oliwa z oliwek to świetny wybór i z pewnością potrawy z jej wykorzystaniem będą bardzo smaczne.

Olej słonecznikowy i rzepakowy są popularne w Polsce i nie jest to zły wybór jeśli chodzi o rodzaj oleju. Warto też przyjrzeć się innym olejom na półce. Olej kokosowy jest popularny w kuchni i w produktach kosmetycznych. Wspaniale pielęgnuje skórę i włosy. Warto go mieć.

Kuchnia pozbawiona mięsa

W wielu domach na co dzień spożywa się produkty mięsne i nikt nawet nie rozważa przejścia na wegetarianizm albo weganizm. W ten sposób jednak można pozbawić się wielu ciekawych nowych smaków. Dieta wegetariańska 1200 kcal pozwala jeść smacznie i zdrowo, jednak dla dorosłego człowieka jest to zbyt mało kalorii, by móc w ten sposób odżywiać się przez długi czas.

Najlepiej zacząć od metody małych kroków, to znaczy zrezygnować z mięsa na przykład tylko raz w tygodniu. Można zobaczyć, jak taki eksperyment wpłynie na stan zdrowia i na samopoczucie członków rodziny. Z pewnością poprawią się wyniki badań laboratoryjnych. Mięso przyczynia się do podwyższonego poziomu cholesterolu, może też powodować nadciśnienie i inne choroby.