Drewno czy plastik – wybieramy skrzynki na jabłka

Osoby szukające odpowiednich pojemników na owoce mogą dziś wejść w ich posiadanie na przynajmniej kilka sposobów. Gdybyśmy mieli brać pod uwagę przede wszystkim kryterium ekonomiczne, najlepszym rozwiązaniem byłoby z pewnością zaopatrywanie się w skrzynie na jabłka już po zbiorach, a więc wtedy, gdy koszt ich zakupu jest najmniejszy. Nie zawsze mamy jednak możliwość wyboru.

Drewniane skrzynie na owoce

Kiedy zapotrzebowanie na skrzynki na jabłka jest największe? Nietrudno domyślić się, że z sytuacją taką mamy do czynienia przede wszystkim pod koniec lata. To właśnie wtedy sadownicy często okrywają, że palety z zeszłego roku nie spełniają już pokładanych w nich nadziei. Pod koniec sezonu może też okazać się, że zbiory są nieco większe niż się tego spodziewano, a co za tym idzie – większe jest też zapotrzebowanie na skrzynie pozwalające na bezpieczny transport owoców. Konieczność szybkiego zakupu zwraca uwagę przede wszystkim na drewniane Skrzynie na jabłka. Ich oferta jest największa, a jednocześnie – najbardziej zróżnicowana cenowo.Cena drewnianych skrzynek na jabłka waha się od kilkudziesięciu do nawet dwustu złotych. Tu decydujące znaczenie ma wymiar skrzyni, modele uniwersalne są więc przeważnie znacznie tańsze niż te mniej standardowe. Same skrzynie w zdecydowanej większości przypadków powstają z wykorzystaniem frezowanych desek, które zawdzięczamy drzewom iglastym. Można znaleźć także skrzynki na jabłka, do produkcji których wykorzystuje się drzewa liściaste, modele takie są jednak nieco rzadsze. Także sposób zbijania skrzyń ma wpływ na koszt ich zakupu. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu gwoździe pierścieniowe, choć w sprzedaży nie brakuje również modeli dodatkowo klejonych.

Plastik i jego zalety

Decydując się na zakup drewnianych skrzynek na jabłka należy liczyć się z tym, że są one podatne na gnicie. Nie można ich impregnować, ich przydatność szacuje się więc na mniej więcej 10 lat. Jeśli doda się do tego ryzyko pojawienia się grzybów na drewnianej skrzyni zaskoczeniem nie powinno być to, że coraz więcej podmiotów zgłasza zapotrzebowanie na skrzynie i palety wykonane z plastiku.Osoby doceniające plastik i jego możliwości zwracają uwagę przede wszystkim na to, że jego gładkie wnętrze można z większą łatwością utrzymać w czystości. Można je nie tylko stosunkowo szybko umyć, ale również zdezynfekować. Niestety, minusem skrzyń plastikowych jest ich cena. Często nawet na te najtańsze należy wydać co najmniej 300 złotych.