Suszenie – idealny sposób konserwowania żywności

Suszenie żywności to metoda stara jak świat. Już w starożytności odkryto, że jest to jeden z najlepszych sposobów na to aby jedzenie przez długi czas było świeże i smaczne. Ponadto, do suszenia nie używa się sztucznych konserwantów, aromatów ani barwników.
Obecnie suszone warzywa, owoce, zioła, rośliny strączkowe, zioła i wiele innych, można kupić w każdym sklepie spożywczym.

Suszenie warzyw sezonowych

Warzywa są często przechowywane w chłodzie, aby móc z nich korzystać przez cały rok. W rezultacie w zimie marchewka staje pomarszczona po 2 dniach od przyniesienia ze sklepu, jeżeli nie trzymamy jej w lodówce.Suszone warzywa, zaraz po zbiorach, są czyszczone, krojone i wolno suszone. Jeśli są umieszczone w suchym i ciemnym miejscu (najlepiej w szczelnym pojemniku), mogą być przechowywane nawet dłużej niż dwa lata – teoretycznie, bo zazwyczaj lądują w garnku znacznie wcześniej.

Suszone warzywa i inne produkty, bez problemu odzyskują pierwotną konsystencję i rozmiar. Wystarczy je ugotować na parze, namoczyć w wodzie lub soku, sparzyć lub po prostu ugotować w wodzie lub potrawie.Należy pamiętać, aby przez pierwsze kilka minut nie dodawać soli, cukru, tłuszczu ani żadnych przypraw. To blokuje pory warzyw i zapobiega wchłanianiu płynu.

Moczenie przed gotowaniem

Suszone rośliny strączkowe i grzyby zwykle należy moczyć przez 1 do 2 godzin przed przetworzeniem. Suszone warzywa zwykle nie wymagają moczenia. Wchłaniają wystarczającą ilość płynu podczas gotowania w zupie lub smażenia. Warzywa namacza się w gorącej wodzie tylko w przypadku potraw z małą ilością płynu lub gdy czas gotowania ma być szczególnie krótki.

Alternatywa dla bulionów w kostce

Zamiast kupować gotowy bulion w kostce, możesz samodzielnie przygotować esencjonalny wywar.

Zagotuj ćwierć litra wrzącej wody. Następnie dodaj 2 duże łyżki mieszanych warzyw suszonych i gotuj na wolnym ogniu przez 10 do 20 minut. Im dłużej, tym lepiej – smak stanie się bardziej intensywny. Nie zapomnij doprawić wywaru solą, pieprzem i oliwą. Możesz też dodać ziele angielskie, liść laurowy i odrobinę lubczyku dla podkreślenia smaku.

Taki doskonały, w 100% naturalny bulion warzywny jest świetną alternatywą dla gotowych bulionów w kostce, które zazwyczaj zawierają mnóstwo konserwantów, a smakiem znacznie odbiegają od wywaru przygotowanego w domu. Można go przechowywać w lodowce lub zamrozić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A..