Walory suszonych warzyw

Warzywa są bardzo zdrowe, nawet w postaci suszonej. Można je spożywać jako główny składnik wielu potraw oraz dodatek do nich. W Polsce da się bez przeszkód kupić krajowe warzywa w lecie oraz jesienią. W sklepie dostępne są też różne rodzaje warzyw z zagranicznego importu. Żeby cieszyć się nimi przez cały rok, można wykorzystać np. suszenie.

Zachować smak potraw

Często suszone warzywa mogą posłużyć do ugotowania smacznej potrawy z równym powodzeniem jak świeże. Właściwy przebieg procesu suszenia gwarantuje zachowanie smaku i zapachu warzyw, jak również ich cennych walorów odżywczych.

W najlepszej sytuacji są te osoby, które mogą samodzielnie ususzyć warzywa zebrane np. na własnej działce. Daje to pewność co do jakości i braku szkodliwych nawozów. Do wytworzenia suszonych warzyw można też wykorzystać produkty z tzw. ryneczku, czyli kupione od innych rolników.

Mnóstwo składników odżywczych

Z suszonych warzyw można przygotować danie albo doprawić je nimi. Obie metody gwarantują nadanie potrawie faktycznego smaku, tak jakby produkty były zupełnie świeże. W wielu z nich zachowują się liczne witaminy oraz różne inne składniki odżywcze, jeśli proces suszenia będzie odpowiednio przeprowadzony.

Po włożeniu do gorącej wody, suszone warzywa dość szybko odzyskują oczekiwane walory, między innymi kolor i zapach. Po tych aspektach najłatwiej ocenić jakość suszu – brak barwy i zapachu niestety nie świadczy dobrze o tej kwestii. Wspomniane cechy zanikają w trakcie długotrwałego przechowywania, co oznacza, że nawet suszonych warzyw nie można zachować na długo.

Właściwe przygotowanie

Dzięki temu, że można dość łatwo przygotować warzywa do suszenia i poddać temu procesowi we własnym domu, większość osób może tego spróbować. Do uzyskania suszonych warzyw powinno się wykorzystać jedynie zdrowe i ładne fragmenty świeżych zbiorów.

Części powinny być w miarę równe i pozbawione problematycznych skórek i nasion, jeśli to możliwe. W niektórych warzywach nie usuwa się takich elementów. Niektórzy myją warzywa przed suszeniem, inni pozostają jedynie przy lekkim przetarciu skórki. Plony z własnej działki można suszyć bez mycia, jeśli nie używało się nawozów chemicznych, a okolica jest raczej czysta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Suszarnicza Spółka OGRODNIK S.A..