Na co zwrócić uwagę, wybierając garnek żeliwny?

Garnek żeliwny to akcesorium pojawiające się w wielu kuchniach. Przy jego pomocy przygotować można niezliczoną ilość różnorodnych potraw. Oprócz uniwersalności zastosowania, charakteryzuje się on również wyjątkową trwałością. Dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem i jak wybrać odpowiedni garnek?

Podstawowe parametry garnków

Garnki żeliwne zakupić można w różnych kształtach i rozmiarach. Na ten właśnie aspekt powinny zwrócić uwagę osoby planujące zaopatrzenie się w takie akcesorium. Poszukując odpowiedniego modelu, należy przemyśleć, dla ilu osób i jakie potrawy będą w nim przygotowywane.

Osoby gotujące zwykle dla 2-3 osób będą zadowolone z garnków o średnicy ok. 33 cm. Jeżeli przyrządza się małe porcje lub posiłki dla jednego domownika, odpowiednim może okazać się model o średnicy 20 cm. Do pieczenia mięs i zapiekanek polecane są owalne brytfanny o długości 40 cm.

Co warto wiedzieć o tych akcesoriach?

W garnkach z żeliwa przyrządzić można wiele dań. Dzięki swojej uniwersalności sprawdzają się na palnikach gazowych, kuchenkach indukcyjnych i w piekarnikach. To naczynia często wykorzystywane do wypieku chleba. Zastanawiając się, jaki model wybrać w tym celu, warto rozważyć pożądaną wielkość bochnów. Odpowiednimi będą te o średnicy większej niż 20 cm.

Do zalet takich garnków należy również równomierne rozprowadzanie ciepła i jego długotrwałe utrzymywanie. Ponadto, możliwe jest przyrządzanie w nich potraw beztłuszczowo. Jak wybrać odpowiedni garnek żeliwny?

Standardowy czy emaliowany?

Podstawowy podział umożliwia wyróżnienie garnków klasycznych i pokrytych emalią. Osoby zastanawiające się nad tym, które wybrać, powinny wiedzieć, że pierwsze z nich wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Naczynia, które nie zostały pokryte dodatkową warstwą, muszą być co jakiś czas nacierane jadalnym tłuszczem. Warto pamiętać, aby dokonać tego przed pierwszym użyciem.

Emaliowane modele są łatwiejsze w utrzymaniu. Pokrycie żeliwa specjalnym preparatem eliminuje ryzyko zardzewienia. Można również zakupić je w wielu ciekawych kolorach. Niezależnie od wybranego rodzaju garnka, należy pamiętać, aby nigdy nie zalewać rozgrzanego żeliwa zimną wodą. Odpowiednio dopasowany model z pewnością będzie korzystnym zakupem.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.