Zdrowa żywność

Stan zdrowia Polaków systematycznie się pogarsza. Dzieje się tak w wielu krajach rozwiniętych. Dla przykładu w Ameryce obecne pokolenie będzie pierwszym od początku prowadzenia badań, którego średnia długość życia będzie mniejsza niż ich rodziców. Z czego to wynika?

Tłuszcz, cukier oraz sól

W mainstreamie żywieniowym główny wróg człowieka zmieniał się kilkukrotnie. Najpierw był nim tłuszcz, potem cukier. Oskarżana jest również sól i brak ruchu. Który z nich jest najgorszy?

Dietetycy obecnie są zgodni do jednego. Najgorszy jest cukier, choć nie powinniśmy bagatelizować również innych wrogów, czyli tłuszczu oraz soli. Najbardziej podstępny jest tak zwany cukier ukryty. Jest to wszelkiego rodzaju dodatek cukru, który jest dodawany jako poprawiacz smaku, w produktach, w których normalnie nie spodziewalibyśmy się go, jak np. mięso.

Jak walczyć z tłuszczem?

W pierwszej kolejności należałoby zrezygnować z jedzenia wysoko przetworzonej żywności. To w niej mamy najwięcej cukru, do tego często jest maskowany na etykiecie pod nazwą, która wielu ludziom nie kojarzy się źle, jak choćby syrop glukozowo-fruktozowy. Co więcej, jeśli idzie o przetworzone jedzenie to zdecydowanie należałoby zrezygnować z posiłków typu fast-food.

Zrezygnujemy z fast food i przetworzonej żywność, ale co dalej. Czymś ją należy zastąpić. Najlepiej zastąpić ją zdrową żywnością. Ale co to w zasadzie jest zdrowa, żywność? Producent zdrowej żywności może być zarówno zwykłym rolnikiem, jak i dużą firmą jak ją rozpoznać.

Zdrowa żywność

Jako zdrową żywność przywykliśmy traktować, wszelkie warzywa i owoce „bio”, jak również produkty dla wegan lub wegetarian. Czy, faktycznie tylko to jest zdrowe? Oczywiście, że nie. Jeśli zrezygnujemy z wysoko przetworzonego jedzenia, do zastąpienie go jakimkolwiek warzywem jest już zdrowe. Faktyczne jednak dobrze byłoby stosować ich wersje „bio”.

Producent zdrowej żywności w wersji „bio”, jest zobowiązany do spełniania dużo bardziej restrykcyjnych norm, niż zwykły producent. Dotyczą one w dużej mierze stosowanych nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin (czytaj pestycydów). Nie warto również dać się zwieść. Nie każdy produkt wegański lub wegetariański musi być „bio”. W tej materii również dobrze jest sprawdzać, czy oznaczenie na takim produkcji jest zgodne z unijnymi wytycznymi. Wielu nieuczciwych producentów, stara się umieszczać na opakowaniu oznaczenie, do złudzenia przypominające oznaczenie żywności ekologicznej, tylko po to, aby uzasadnić wyższą cenę za swoje towary.