Zmrożony, orzeźwiający deser

Desery są popularne przez cały rok, jednak kiedy pojawiają się upały, decydujemy się na bardziej orzeźwiające propozycje. Mamy do wyboru wiele deserów lodowych, mrożonych kaw oraz lodów czy sorbetów. Wśród nich możemy znaleźć granitę

Zmrożony, orzeźwiający deser

Granita powstała na Sycylii, gdzie jest podawana ze słodką bułeczką. W wersji tradycyjnej granita powstaje z cukru, wody oraz owoców cytrusowych, z których najczęściej wybiera się cytryny. Od sorbetu granitę odróżnia ziarnistość lodu, która nadaje dodatkowy charakter deseru. Granita zawędrowała do Włoch wraz z Arabami, a obecnie możemy ją dostać niemal na całym świecie.

Wiele wariantów smakowych

Pomimo słodkiego, cytrusowego charakteru tradycyjnej granity, możemy ją przygotować niemal w każdym smaku. Dla osób lubiących kawę Granita będzie idealnym urozmaiceniem w postaci deseru i ulubionego napoju. Osoby wybierające bardziej wytrawne propozycje mogą się zdecydować na granitę warzywną. Obecnie uniwersalnym wyborem jest granita owocowa, którą można przygotować na bazie soku owocowego lub samych owoców. Ciekawym urozmaiceniem imprezy może być granita z dodatkiem alkoholu, gdzie również posiadamy nieograniczone możliwości tworzenia kombinacji. Wyszukanym i orzeźwiającym wyborem jest arbuz z wódką, jednak szampan z truskawkami lub brzoskwiniami jest równie ciekawym wyborem wartym skosztowania.

Łatwy w przygotowaniu

Granita powstaje na wskutek mrożenia gęstego syropu, który co jakiś czas jest mieszany. Pomimo długiego czasu przygotowania, deser sam w sobie nie jest trudny. Zmiksowane składniki łączymy z cukrem i wodą, aby powstał syrop. Na dalszym etapie syrop musi zostać zagotowany. Po ostudzeniu płynu umieszczamy go w zamrażarce. Co jakiś czas wyciągamy granitę i ją mieszamy. Po około pięciu godzinach deser jest gotowy do podania. Aby urozmaicić danie, możemy dla ozdoby dodać liście mięty, lub krawędź pucharka przyozdobić cukrem. Granita sprawdzi się w każdych okolicznościach takich jak impreza, deser po obiedzie czy wyszukane śniadanie na upalny dzień.