Zrób sam błyskawiczny bulion warzywny

Co możesz zrobić z warzywami, których nie planujesz użyć, zanim zaczną się psuć? Możesz je zamrozić albo samemu przyrządzić susz warzywny, a następnie domowy bulion warzywny.

Samodzielnie wykonany bulion warzywny

Aby to zrobić, wystarczy posiekać wybrane warzywa, a następnie je wysuszyć, aby usunąć wilgoć. Susz warzywny należy bardzo drobno posiekać lub rozdrobnić w robocie kuchennym i wymieszać z solą.

Idealne są do tego warzywa korzeniowe, takie jak seler, pietruszka, marchewka. Do bulionu warzywnego można również dodać zioła i przyprawy. Może to być natka pietruszki, lubczyk, koperek, w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń.

Zrób sam bulion warzywny instant

Błyskawiczny bulion warzywny domowej roboty wystarcza na kilka miesięcy. Aby go użyć, wystarczy zagotować trochę wody i doprawić kilkoma łyżeczkami bulionu z suszu warzywnego.

Dzięki procesowi suszenia smak w warzywach jest mocno skoncentrowany, dlatego wystarczy niewielka ilość, aby zrobić smaczny bulion warzywny. Ponadto suszenie nie pozbawia warzyw witamin, więc są bardzo zdrowe.

Suszenie warzyw

Aby zachować jak najwięcej witamin, warto suszyć warzywa w suszarce w temperaturze maksymalnie 50 stopni. Ten proces może potrwać kilka godzin. Mniej więcej 10-13 godzin, w zależności od urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest suszenie przez noc.

Jeśli pokroimy warzywa na małe kawałki, proces suszenia będzie znacznie krótszy.

Alternatywnie można wysuszyć warzywa na bulion warzywny w piekarniku. Odpowiednia temperatura do przygotowania suszu warzywnego tą metodą to

60-80 stopni. Warto nieco uchylić drzwi piekarnika, aby wyparowała wilgoć.

Po co samemu robić błyskawiczny bulion warzywny?

Ponieważ wtedy dokładnie wiadomo, co zawiera bulion. Bez drożdży, bez wzmacniaczy smaku, bez maltodekstryny — to świetny sposób na wykorzystanie resztek warzyw.

Taki bulion z suszu warzywnego może posłużyć jako baza wielu potraw. Ponadto zupy, sosy i risotto smakują z nim o wiele lepiej. Przygotowanie jakiegokolwiek dania jest znacznie szybsze.

Suszenie warzyw do zup jest szybkie i łatwe. Można cieszyć się pysznymi warzywami przez długi czas. Przechowywane w szczelnym opakowaniu, bez dostępu światła, mogą służyć przez długi czas. Są całkowicie naturalne i bez żadnych dodatków.