Ostry smak chrzanu

Ze względu na walory smakowe, chrzan wykorzystywany jest w kuchni do wielu potraw. Może stanowić doskonałą przyprawę do wielu dań mięsnych. Chrzan tarty ze słoiczka można używać jako dodatek do wędlin i jajek. Jego ostry i lekko gorzki smak można zminimalizować odrobiną śmietany, buraków lub soku z cytryny.

Przygotowanie domowego chrzanu tartego

Sposobów na przygotowanie smacznego chrzanu jest wiele. W kuchni wykorzystuje się korzeń chrzanu. Najlepsze będą grube i jędrne korzenie, które mają najwięcej aromatu. Wystarczy chrzan zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Dodać sól i cukier oraz odrobinę śmietany lub soku z cytryny.

Łagodniejszy chrzan otrzymamy w połączeniu z tartymi burakami. Tak zwana ćwikła jest podstawowym dodatkiem do potraw wielkanocnych. Można jej używać do jajek, wędlin i kiełbas.

Zdrowotne i kosmetyczne właściwości chrzanu

Świeży tarty chrzan ma mnóstwo leczniczych właściwości. Przede wszystkim skład bogaty w witaminy i składniki mineralne. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Oprócz tego polecany jest również jako naturalny antybiotyk. Wzmacnia odporność organizmu i łagodzi infekcje.

Liście chrzanu wykorzystywane są w kosmetyce. Chrzan działa na skórę oczyszczająco i odkażająco. Ponadto usuwa przebarwienia, dlatego może być stosowany do przemywania twarzy, przy wcześniejszym przygotowaniu naparu z liści chrzanu. Okłady z liści chrzanu można stosować na podrażnioną skórę.

Smak i aromat potraw

Od przypraw zależy smak całego dania. Chrzan ma bardzo wyrazisty smak. Dlatego, jeśli chcemy delikatnie zaostrzyć smak potrawy, musimy użyć łagodnego chrzanu. Utarty na świeżo chrzan ma mocniejszy aromat niż gotowy ze sklepu. Domowy chrzan tarty nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników. Dla podkreślenia smaku można go doprawić według gustu.

Chrzan ma mocny zapach oraz podczas tarcia pod wpływem tlenu szybko ciemnieje. Aby temu zapobiec, warto zmieszać go z kilkoma łyżkami soku z cytryny lub octu jabłkowego. Chrzan można przechowywać przed dłuższy czas w słoiczkach, przy wcześniejszej pasteryzacji.