Co nowego w kuchni?

Od dłuższego czasu popularność biją woki i inne sprzęty kuchenne, które skracają właściwie do minimum czas przygotowywania potraw. Przeznaczamy sobie może maksimum dwadzieścia minut na przyrządzenie obiadu czy kolacji. I choć trzeba przyznać, że ma to swoje niewątpliwe zalety, to jednak z czasem zatęsknimy za potrawą z prawdziwego zdarzenia.

Weekend – i znów to samo?

W tygodniu rzeczywiście może nam brakować czasu na pracochłonne potrawy. Ale rodzinny, niedzielny obiad znów z woka? To się może przejeść. Garnek żeliwny w kuchni daje nam zupełnie nowy smak i możliwości. Posiada grube dno i ścianki, które sprawiają, że przygotowywana w nim potrawa dojrzewa nawet dziesięć godzin, przechodząc aromatem dodanych do niej składników.

Mało tego, przygotowywanie potrawy w garnku żeliwnym wcale nie zajmuje dużo czasu, ponieważ wystarczy tylko przygotować składniki, włożyć je do garnka i wstawić do piekarnika. Warto pamiętać, że temperatura też ma znaczenie. Im dłużej pieczemy i w niższej temperaturze, tym potrawa ma lepszy smak.

Co najlepiej włożyć do garnka

Garnek żeliwny przyjmie wszystko, ale najbardziej polecany jest do produktów, które wymagają dłuższej obróbki termicznej. Głównie jest to mięso. Kaczkę czy gęś możemy piec nawet całą noc. Dodatkowo pozostawiając w nim potrawę na dłużej, mamy pewność, że nie wystygnie, bo garnek żeliwny bardzo słabo przewodzi ciepło, więc gdy już się rozgrzeje, to ciepło utrzyma.

Świetnie sprawdzi się do przygotowywania wszelkich gulaszów, bigosów, kapuśniaków i zup, które im dłużej gotujemy, tym bardziej zyskują na smaku i aromacie. Co ważne, garnka żeliwnego możemy również użyć do wcześniejszego podsmażania potrawy, wszystko więc robimy w jednym naczyniu.

Z emalią czy bez?

Garnki żeliwne możemy zakupić emaliowane lub nie. Te z emalią są dużo łatwiejsze w utrzymaniu, szybko się je myje. Z czasem emalia nabiera innego koloru, ale nie ma to żadnego znaczenia. Te bez emalii wymagają trochę więcej uwagi, trudniej je umyć i należy smarować je olejem. Naczynia żeliwne myjemy zawsze po wystudzeniu.

Garnek żeliwny może być również w środku pokryty teflonem, należy wtedy pamiętać o używaniu odpowiednich, najlepiej drewnianych lub silikonowych, akcesoriów kuchennych.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.