Kubeczki plastikowe – co na to ekologia?

W ostatnich latach już nie tylko fanatycy ekologii zwracają uwagę na nadmierne wykorzystanie plastiku. Coraz więcej zwykłych osób zwraca uwagę na to ile tego typu odpadów jest generowane w ich otoczeniu. Zwracają na to uwagę też rządzący. Na cenzurowanym są chociażby kubki jednorazowe plastikowe i inne tego typu naczynia.

Dlaczego kubki plastikowe są takim problemem?

Jeszcze kilka lat temu, z uwagi na cenę, większość osób i firm sięgała po kubeczki plastikowe lub styropianowe. Dziś się to zmienia, bo coraz więcej osób ma świadomość jak szkodliwy może być plastik nie tylko dla naszej planety, ale i dla nas samych. Kwestia obowiązkowej segregacji uświadomiła wielu sceptyków, że ilość wytwarzanych odpadów plastikowych jest co najmniej alarmująca.

Kubki jednorazowe plastikowe, podobnie jak słomki, czy sztućce plastikowe są wykorzystywane tylko krótką chwilę, a następnie zasilają tony śmieci. A ilość plastiku, który faktycznie podlega recyklingowi nadal jest zbyt mała. Właśnie dlatego, mimo wygody ich wykorzystania w wielu sytuacjach, są coraz bardziej na cenzurowanym.

Kubki plastikowe – czy jest dla nich alternatywa?

Jako alternatywa dla kubeczków plastikowych bardzo często wybierane są kubeczki papierowe. To fakt, że papier nie stanowi takiego obciążenia dla ekosystemy w momencie rozkładu, jest to przecież jeden z materiałów biodegradowalnych i wykonywanych z surowców odnawialnych. Jednak papier nie jest rozwiązaniem idealnym. Na potrzeby jego produkcji wykorzystywane są znaczne ilości wody, i muszą być wycinane lasy, co nie zawsze dzieje się w sposób zrównoważony.

Na szczęście pojawiają się coraz to nowe materiały, z których z powodzeniem można wykonywać naczynia jednorazowe. Wśród takich materiałów wymienia się między innymi te wykonywane z otrębów gryczanych. Dostępne są też biodegradowalne Kubeczki plastikowe, wyglądają jak te z klasycznego plastiku, a wykonywane są ze skrobi kukurydzianej i można je kompostować. Są to kubeczki wykonane z PLA, czyli tworzywa, które doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku zimnych, jak i ciepłych napojów.