Poznaj dwa etapy diety Marii Dąbrowskiej i ich znaczenie

Dieta Marii Dąbrowskiej większości osób kojarzy się z surowym postem owocowo-warzywnym, w czasie którego dzienna podaż kaloryczna zwykle nie przekracza 600-800 kalorii. Chcąc przestrzegać jej założeń dobrze jest jednak pamiętać, że składa się ona z dwóch etapów. Pomijanie tego drugiego może mieć przykre konsekwencje.

Pierwszy etap diety Dąbrowskiej

Pierwszy etap diety Marii Dąbrowskiej nazywany jest też etapem odtruwania. To właśnie wtedy osoba stosująca się do jej zasad musi pamiętać o rygorystycznym przestrzeganiu założeń postu owocowo-warzywnego. Czas trwania postu różni się w zależności od potrzeb konkretnego użytkownika. Nie powinien jednak wynosić mniej niż 10 i więcej niż 40 dni. W tym czasie menu składa się jedynie z owoców i warzyw, warto przy tym pamiętać, że jego autorka nie zaleca korzystania z każdej ich odmiany sugerując warzywa ubogie w skrobię oraz owoce ubogie w cukier. Jest to też okres, w którym należy zapomnieć o jakichkolwiek przyprawach, które nie są świeżymi albo suszonymi ziołami. Zabroniony jest także tłuszcz, w tym również ten, który pochodzi z jogurtu albo śmietany. To właśnie na tym etapie musi pojawić się też okres wyjątkowo złego samopoczucia z wymiotami, biegunką i osłabieniem organizmu. Sama autorka diety określa go mianem „kryzysu ozdrowieńczego”.

Drugi etap diety Dąbrowskiej

Dieta Marii Dąbrowskiej w jej drugim etapie nie koncentruje się już na oczyszczaniu organizmu, ale przede wszystkim na stopniowym odchodzeniu od postu. Właśnie w tym czasie osoby, które zdecydowały się na jej stosowanie, mogą stopniowo uzupełniać menu o kolejne produkty. Jeśli etap ten ma przebiegać w prawidłowy sposób, nadal należy bazować przede wszystkim na owocach i warzywach, powoli można jednak wzbogacać je o orzechy, kasze, ziarna oraz o produkty mleczne. Posiłki powstające z tych produktów powinny być zbilansowane, nadal należy przy tym unikać żywności wysoko przetworzonej.Nie ma jednego sugerowanego czasu trwania drugiego etapu diety. Zależy to jedynie od nas, a co za tym idzie nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby trwał już zawsze. Nie wolno też zapominać o tym, że powrót do dawnych nawyków niemal natychmiast doprowadzi do tego, że powrócą też dawne problemy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra.