Lody sorbety

Pyszne lody w upalny dzień to najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa lub marzenie, gdy słupek rtęci pnie się ku górze. Słodkie, chłodzące, z najprawdziwszego mleka i śmietany, o smaku czekoladowym, waniliowym lub owocowym, lub te w nieco lżejszej wersji – sorbety.

Lód czy deser?

Słodka zamrożona woda z dodatkiem owoców lub soku owocowego jest w niektórych regionach świata deserem, w innych jest lodem – w zależności od ilości i dobranych składników.

Czym jest sorbet?

Na pierwszy rzut oka wygląda jak wodny lód – zamrożona kolorowa woda o smaku owocowym. Sorbety desery, zwane granitami przywędrowały do Europy, a konkretnie do południowych Włoch, z półwyspu arabskiego. Sycylijczycy deser przyrządzali z lodu przynoszonego ze zbocza Etny i mieszali go z sokiem z cytryny i cukrem. Dziś Włosi lód uzyskują w inny sposób, ale tym co co wyróżnia od innych deserów i lodów i decyduje o jego oryginalności jest ziarnista struktura. Sorbet jest bardziej miałki, bardziej puszysty, do lodu dodaje się ubite białko po to, by konsystencja pozwoliła na formowanie kulek.

Maszyna do sorbetów

Każda szanująca się lodziarnia czy cukiernia ma na wyposażeniu urządzenie do sorbetów. Niskokaloryczne przysmaki bardzo często wybierane są przez osoby będące na diecie, cieszą się popularnością wśród dzieci. Maszynki do sorbetów mają niewielkie rozmiary, zatem zmieszczą się nawet w niewielkich lokalach gastronomicznych. Jej zaletą jej to, że w krótkim czasie przygotowuje sorbet, konstrukcja pojemnika umożliwia wykorzystanie składników do końca. Maszynka do sorbetów jest łatwa do demontowania (wyjmowane misy i wkłady) – wszystkie jej części można rozłożyć i umyć.

Czy warto taką maszynkę do sorbetów kupić do domu?

Jeśli ktoś jest wielbicielem mroźnych deserów i spożywa je na potęgę, na pewno nie pożałuje zakupu. Lody robi się w stosunkowo krótkim czasie (20 – 30 minut), można wypróbować najróżniejsze receptury. Wybierając urządzenie do sorbetów warto zwrócić uwagę na producenta (wybór urządzeń jest ogromny), jakość urządzenia, wielkość pojemnika na składniki (najlepsze są maszyny o pojemności 1 – 1,2 litra), moc urządzenia, tryb pracy (głośna maszyna do sorbetów będzie uciążliwa w używaniu), wymiary.