Masarstwo to w Polsce jedna z najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu spożywczego. Jako naród spożywamy bardzo dużo mięsa różnych gatunków – począwszy od drobiu, przez wieprzowinę, wołowinę, skończywszy na jagnięcinie czy innych, bardziej niszowych gatunkach mięsa. Aby móc przetwarzać mięso na masową skalę, niezbędne jest wyposażenie masarni w odpowiednie pojemniki.
Pojemniki masarskie – rodzaje pojemników Euro
W przemyśle masarskim stosuje się kilka rodzajów pojemników masarskich, które wykorzystywane są w różnych sytuacjach i na różnych etapach produkcji mięsnej. Pojemniki typu Euro – czyli standardowe pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego, dostępne w wielu wersjach wymiarowych przeznaczone są do przewożenia i przechowywania świeżo ubitego mięsa, z którego może jeszcze wypływać krew lub inne płyny. Są szczelne, dzięki czemu nie ma ryzyka, że to, co z mięsa będzie wypływało ubrudzi podłogę. Pojemniki na mięso typu Euro dostępne są również w wersji zamykanej (z wieczkiem) oraz w wersji ażurowej (lekkie, dedykowane do przewożenia mrożonek albo gotowych wyrobów wędliniarskich). Wszystkie pojemniki typu Euro nadają się do piętrowania i przechowywania na paletach. W ofercie sklepów znaleźć można również specjalne wieka paletowe, które nakłada się na paletę skrzynek.
Pojemniki plastikowe na mięso – inne rodzaje
W ofercie sklepów zajmujących się zaopatrywaniem przemysłu mięsnego znajdują się również pojemniki KLT, które mają otwory odwadniające w dolnej części, Dzięki temu nie ma ryzyka, że wyroby czy mięso będą stały w wodzie, solance lub we krwi. Podobnie jak pojemniki EURO, Pojemniki masarskie KLT dostępne są w różnych wersjach wymiarowych. Pojemniki na mięso KLT również nadają się do piętrowania i paletowania. Można zakupić pokrywy na pojemniki oraz wieka paletowe, które umożliwiają przykrycie całej palety wyrobów przeznaczonych do transportu.
Wymienione w tekście 2 rodzaje pojemników masarskich to najpopularniejsze typy pojemników stosowane w przemyśle masarskim. Ich wysoka jakość wykonania oraz trwałość sprawiają, że cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców zajmujących się ubojem i przetwórstwem mięsa. Powierzchnia wykonana z tworzywa sztucznego ułatwia utrzymanie czystości.