Czy plastikowe kubki odchodzą do przeszłości?

Zewsząd słyszymy, że tony plastiku zanieczyszczają nasze środowisko, a wielkie składowiska odpadów pływają nawet w oceanach. Wielu z nas przerażają prognozy dotyczące przyszłości naszej cywilizacji, lecz mimo to wiele produktów wykonanych z plastiku znajduje się w naszych kuchennych szafkach i szufladach. Dlaczego tak jest? Dlaczego plastik wygrywa?

Dostępność plastikowych produktów

Produkty wykonane z plastiku są wszędzie. Producenci co roku wprowadzają na rynek ogromne ilości swoich wyrobów z tego surowca. Talerzyki i kubeczki plastikowe, przydatne na grilla czy garden party, możemy kupić w każdym sklepie za niewielką cenę. Takie same produkty wykonane z bardziej ekologicznych materiałów, takich jak papier czy bambus często są kilka razy droższe. Niestety, wiele osób stawia wyżej aspekt finansowy i nie daje się przekonać hasłami o ochronie środowiska. A skoro popyt napędza podaż, nieprędko możemy spodziewać się zakończenia produkcji towarów, które nieustannie przynoszą gigantyczne zyski.

Wygodne korzystanie z plastiku

Wiele produktów wykonanych z innych materiałów niż plastik, nie jest tak wytrzymałych i użytecznych jak ich plastikowe odpowiedniki. W zależności od grubości tworzywa, plastikowe sztućce lub Kubki jednorazowe plastikowe mogą być bardzo wytrzymałe. Używając plastikowych naczyń, nie musimy martwić się, że kubek nam przecieknie, a talerz rozerwie się przy mocniejszym ruchu. Plastikowe produkty są znane wszystkim, a to, co znane, jest wybierane o wiele chętniej niż niesprawdzone nowości. Choć producenci ekologicznych rozwiązań dochodzą do wprawy, klienci nadal nie są przekonani, by zdecydować się na towar bardziej przyjazny środowisku.

Hipokryzja dużych korporacji

W dzisiejszych czasach wiele organizacji chce podążać za proekologicznymi trendami. Niektórym z nich wychodzi to dobrze, ponieważ zmieniają na lepsze filozofię dotyczącą firmy i edukują swoich pracowników, aby każda jednostka w tym samym stopniu dbała o otoczenie. Niestety, istnieją przedsiębiorstwa, które jedynie liczą na wzrost obrotów dzięki kilku deklaracjom dotyczącym zastosowania proekologicznych postaw. Tymczasem do biur nadal przychodzą dziesiątki litrów wody w plastikowych butelkach, na firmowych spotkaniach wszyscy jedzą z jednorazowych talerzyków, a przy dystrybutorze z wodą stoją kubki plastikowe. Dopóki zarządzający organizacjami nie wezmą sobie ostrzeżeń do serca, dopóty ich działania będą jedynie pozorne.