Rodzaje opakowań cukierniczych

Odpowiednie pudełka na ciasto to ostatni element, który jest niezbędny do prawidłowego transportu wypieków do klienta. Wybierając opakowania cukiernicze, należy zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność, sposób składania i rodzaj tworzywa z którego są wykonane.

Kartonowe opakowania

Do pakowania wypieków cukierniczych najczęściej wykorzystywane są kartonowe opakowania. Tektura to wszechstronny materiał, który uzyskał atest ” Eco Genius 100% Recycling” oraz wszelkie atesty spożywcze, które pozwalają na jego bezpieczny kontakt z żywnością. Co najważniejsze, zapakowane wypieki, mogą swobodnie oddychać, dzięki czemu nie nasiąkają wilgocą i bez obaw mogą być transportowane do klienta. Pudełka na ciasta zwykle wykonane są z litej tektury w kolorze białym lub biało brązowym. Lita tektura jest powleczona od środka foli spożywczą, dzięki pudełko staje się bardziej odporne na wilgoć.

Pudełka na ciasta występują w różnych wariantach, co pozwala łatwiej je dopasować. Zupełnie inne pudełka będą potrzebne do zapakowania stosunkowo suchych ciast i ciasteczek, a jeszcze inne do zapakowania dużych, ciężkich i tłustych wypieków. Zapakowanie takich wypieków wymaga zastosowania zdecydowanie trwalszych opakowań z grubej tektury z dodatkowymi podkładami pod torty. Zapewni to ochronę przed przemakaniem pudełka i powstawaniem nieestetycznych plam.

Kupując tekturowe opakowania mamy do wyboru pudełka klejone lub sprzedawane w arkuszach. Jedne i drugie należy samodzielnie złożyć, choć pudełka klejone są już częściowo złożone. Zatem wystarczy jedynie kilka ruchów i opakowanie jest gotowe do użytku. Poza tym dzięki klejonym ścianom, jest ono dodatkowo wzmocnione. Takie wzmocnienie powoduje, że te pudełka można bez problemu układać jedno na drugim, co bardzo się przydaje podczas transportu dużej ilości wypieków. Ich tańszą alternatywą są pudełka występujące w arkuszach. Złożenie ich zajmuje nieco więcej czasu, a brak klejonych ścian powoduje, że są nieco mniej wytrzymałe – nie oznacza to jednak, że nie spełniają swojej funkcji.

Plastikowe pudełka na ciasto

Plastikowe opakowania są tworzone z polietylenu. Oczywiście posiadają atesty pozwalające na bezpośredni kontakt z żywnością, mimo to nie są chętnie wykorzystywane w przemyśle cukierniczym. Te opakowania są niezwykle szczelne, wiec wypieki nie mają możliwości „oddychania”, przez co ciasta szybko stają się nadmiernie wilgotne i tracą swój smak i pierwotny wygląd. Poza tym, nie wymagają złożenia, do ich przechowywania niezbędna jest duża powierzchnia, na którą nie każdy może sobie pozwolić.