Atestowane alkomaty

Ilość wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców to w Polsce wciąż prawdziwa plaga. Mimo licznych apeli i kampanii społecznych wielu kierowców zachowuje się nieodpowiedzialnie i wsiada do samochodu mimo, że wcześniej spożywali alkohol. Co gorsze, w społeczeństwie panuje duża tolerancja na takie zachowania. Jest to niedopuszczalne!

Alkomaty elektrochemiczne

W sytuacji, kiedy kierowca nie jest pewien czy może prowadzić samochód powinien sprawdzić czy w jego organizmie nadal utrzymują się promile. Bardzo dobrym i odpowiedzialnym zachowaniem jest posiadanie alkomatu z atestem. Na rynku można kupić takie urządzenie na własny użytek. Szczególnie polecane są alkomaty elektrochemiczne. Jakość ich pomiarów jest na tle wiarygodna, że używa ich nawet policja. Warto też zwrócić uwagę na to, że takie Alkomaty z atestem nie wymagają kalibracji częściej niż co pół roku.

Zalety atestowanego alkomatu elektrochemicznego

Obecnie w sklepach można wybierać z szerokiej oferty urządzeń do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Przez zakupem warto jest zapoznać się z ofertą i opiniami innych użytkowników. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zakupiony sprzęt nie spełni oczekiwań, a wręcz okaże się wadliwy i kiepskiej jakości. Podstawowe cechy alkomatu elektrochemicznego to ich dokładność i brak podatności na zakłócenia w postaci, np. spożywanych pokarmów, które mogłyby zafałszować wynik.

Kalibracja alkomatu

Aby alkomat działał prawidłowo co jakiś czas należy przeprowadzić kalibrację. Ma to na celu optymalizację urządzenia, która zapewnia wiarygodność pomiarów. Pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować testów kalibracyjnych, ponieważ grozi to uszkodzeniem sensora. W zależności od modelu, producenci zalecają kalibrację co trzy, sześć lub dwanaście miesięcy.

Coraz popularniejsze staje się kupowanie alkomatów na własny użytek. Można powiedzieć, że jest to trend, który zmierza w dobrą stronę. Jeśli przyczyni się to do zmniejszenia pijanych kierowców na drogach, to bardzo dobrze. Pamiętajmy jednak o tym, że samo posiadanie alkomatu nie gwarantuje, że kierowcy zaczną zachowywać się odpowiedzialnie. Alkomaty z atestem pojawiają się także w miejscach pracy. Rośnie liczba firm, w których dokonuje się sprawdzenia stanu trzeźwości pracowników.