Piwo bezalkoholowe – co warto o nim wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu piwo kojarzone było tylko z napojem wyskokowym. Dziś kwestia ta nieco uległa zmianie. Powodem są liczne piwa bezalkoholowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów sklepów.

Czym jest piwo bezalkoholowe?

Popularność piwa bezalkoholowego osiąga nieprawdopodobny poziom. Jego sprzedaż w ubiegłym roku zaliczyła wzrost o ponad 80%. Tego rodzaju produkt to specjalny typ piwa, w którym zawartość alkoholu jest śladowa lub zerowa dzięki odpowiedniej metodzie warzenia i przerwaniu we właściwym momencie procesu fermentacji. W ten sposób nie dochodzi do wytworzenia się w piwie alkoholu, za to zachowany jest charakterystyczny smak.

Warto pamiętać, że piwa bezalkoholowe – według ustawy – mogą posiadać maksymalnie 0,5% alkoholu. Warto zwracać uwagę na ten fakt, zwłaszcza gdy napój ma być spożywany np. przez kobietę w ciąży. Wówczas należy wybierać tylko wersje 0,0%, które nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla płodu.

Zalety picia

Powodów popularności piwa bezalkoholowego jest wiele. Na pewno duże znaczenie ma smak, który jest identyczny jak w wersjach z alkoholem, ale nie powoduje zaburzeń świadomości, kłopotów z koncentracją czy prawidłowego działaniem wątroby i innych organów. Picie piwa 0% nie prowadzi też do alkoholizmu, który przecież jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych.

Można nawet stwierdzić, że piwo bezalkoholowe ma walory korzystne dla zdrowia. Zawiera cenne witaminy i minerały, pobudza produkcję moczu, oczyszcza organizm i usprawnia trawienie. Świetnie też nawadnia i uznawany jest jako doskonały napój izotoniczny. Z uwagi na dwukrotnie niższą zawartość kalorii, piwo bezalkoholowe nie prowadzi też do nadwagi czy otyłości. Warunkiem jest jednak picie w rozsądnych dawkach.

Zakup piwa bezalkoholowego

Ponieważ piwa tego typu zaliczane są do napojów bezalkoholowych, ich sprzedaż może odbywać się bez akcyzy. Zakup takiego produktu teoretycznie możliwy jest więc też przez osoby poniżej 18. roku życia, choć wielu sprzedawców ze względów etycznych udostępnia takie produkty jedynie dorosłym.

Na pewno jednak żadna osoba pełnoletnia nie będzie miała kłopotu ze znalezieniem i nabyciem takiego produktu. Dziś piwa bezalkoholowe dostępne są niemal wszędzie – w niewielkich sklepach, restauracjach, kioskach, supermarketach lub na stacjach benzynowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Bezalkoholowe.com