Zdrowe posiłki

Sous vide to termin, który do tej pory znany był tylko profesjonalnym kucharzom czy pasjonatom gotowania. Od niedawna zyskuje na swojej popularności, pojawiając się w coraz większej ilości w sklepach. Czym jest ten francuski termin i jak ma się on do naturalnego, zdrowego posiłku?

Urządzenia do sous vide – czym są i gdzie można je zakupić?

Sous vide to urządzenia, które są dosłownie na każdą kieszeń. Zanim jednak wgłębimy się w szczegóły samych urządzeń, warto przedstawić ten sposób gotowania. Sous vide to inaczej ,,w próżni” – nazwa odnosi się do woreczków próżniowych, z pomocą których gotujemy. Wszystko to pozwala nam zachować naturalny smak potraw jak i ich strukturę. Woreczki ponadto (jeśli nie zostaną uszkodzone) pomagają nam zachować świeżość na dłużej. Ponadto, podczas gotowania w urządzeniach do sous vide, nie niszczy się większość struktur proteinowych, a wypadku tradycyjnego gotowania taka rzecz ma miejsce. Dzięki temu zyskujemy na ilości wartości odżywczych w naszych posiłkach.

Gdzie kupić urządzenia do sous vide?

Takie sprzęty coraz częściej pojawiają się w wielu większych marketach. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyne miejsce, w którym możemy nabyć te produkty. Strony internetowe z pewnością nie zawiodą nas pod tym kątem. Na czym jednak się skupić, jeśli chcemy zdecydować się na nasze pierwsze urządzenie do sous vide, i nie bardzo wiemy w jaki sprzęt celować? Na sam początek warto postawić na cyrkulator. Jest to drobne i przydatne urządzenie, które przyczepiamy do garnka. Podgrzewa za nas potrawę do konkretnej temperatury i utrzymuje ją przez cały okres gotowania. Nie musimy się martwić, że dojdzie do przepalenia, bowiem cyrkulator sous vide ma w sobie wbudowany czujnik bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo i smak w jednym!

Czy warto zdecydować się na urządzenia do sous vide?

Jak więc widać, gotowanie ,,w próżni” niesie za sobą dużo korzyści, mimo, że sama nazwa może być dla nas myląca i niejednoznaczna. Zyskujemy na naszym zdrowiu, oszczędnościach i czasie. Nie musimy martwić się szybką utratą ważności spożycia czy zmienioną strukturą posiłków. Jeśli więc zależy nam na zdrowym gotowaniu i naturalnym smaku, zdecydowanie się na takie urządzenie do sous vide to pierwszy krok ku lepszemu odżywianiu.

Urządzenia do sous vide znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl