Co powinieneś wiedzieć o żywieniu pozajelitowym

Żywienie pozajelitowe, inaczej parenteralne, jest często jedynym sposobem uchronienia pacjenta przed śmiercią głodową. Jak wygląda przebieg żywienia pozajelitowego, co wchodzi w skład preparatów, i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?

Żywienie parenteralne – wskazania

Podawanie preparatów do żywienia pozajelitowego jest konieczne w wypadku, gdy układ pokarmowy nie jest w stanie w naturalny sposób dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Stosuje się je również podczas dłuższych stanów utraty przytomności, śpiączki oraz ciężkich przypadków anoreksji i bulimii.

Żywienie pozajelitowe stosuje się u pacjentów z poparzeniami przewodu pokarmowego, chorobą Leśniewskiego-Crohna, u wcześniaków, u których jeszcze nie funkcjonuje układ pokarmowy, u pacjentów onkologicznych oraz w ostrym zapaleniu trzustki. Czasem żywienie dojelitowe jest zalecane dla niedożywionych lub osłabionych pacjentów w okresie okołooperacyjnym.

Przebieg żywienia pozajelitowego

W wypadku pacjentów, u których podawanie preparatów do żywienia pozajelitowego jest jednorazowe lub krótkotrwałe, wykonuje się je poprzez wenflon założony do żył obwodowych. Najczęściej jest to wykonywane w szpitalu.

Ponieważ przedłużające się stosowanie takiej formy żywienia parenteralnego może prowadzić do zakażenia lub zapalenia żył, u pacjentów długoterminowych preparaty do żywienia pozajelitowego podaje się poprzez cewnik założony do żyły głównej i na stałe umieszczony na klatce piersiowej. Długotrwałe żywienie pozajelitowe może być wykonywane w warunkach domowych przez odpowiednio przeszkolone osoby.

Preparaty do żywienia pozajelitowego

W skład preparatów do żywienia pozajelitowego wchodzą specjalnie przygotowane składniki odżywcze, w formie umożliwiającej bezpośrednie wprowadzenie do krwi. Substancje są podawane w ilościach ustalonych przez lekarza i odpowiadających indywidualnemu zapotrzebowaniu pacjenta.

Preparaty do żywienia pozajelitowego składają się z węglowodanów, najczęściej w formie roztworów glukozy, tłuszczy nienasyconych, aminokwasów, witamin, elektrolitów i pierwiastków śladowych. Węglowodany powinny pokrywać 60 – 80% zapotrzebowania organizmu na energię, a tłuszcze 20 – 40%.

Preparaty do żywienia pozajelitowego dostępne są w ofercie Grupa Anmar.