Kielichy do granity – jak przyrządzić i podać wyśmienity deser chłodzący?

Letnie spacery po nadmorskich promenadach bez deseru –niemożliwe! Lody, gofry, sorbety, granity, ciastka i wiele innych specjałów oferowanych przez sprzedawców, to produkty chętnie kupowane przez złaknionych klientów.
Podczas największych upałów w rękach przechodniów można zobaczyć głównie kubiki do granity – wyśmienitego deseru z niezwykłą historią.

Lody bez lodówki – sycylijski sposób na upały

Granita jest tradycyjnym deserem wywodzącym się z Sycylii. Prawdopodobnie Sycylijczyków produkcji tego specjału nauczyli Arabowie. Dawniej granitę produkowano wykorzystując śnieg i lód ze stoków Etny. Dzisiaj lodową mieszaninę produkują tak zwane granitory. Oryginalna granita powstaje z soków pozyskanych z owoców, wody i cukru. Aby uzyskać kremową konsystencję granulek składniki należy ciągle mieszać, aby nie dopuścić do krystalizacji czystej wody bez dodatków.Najbardziej znana granita ma smak cytrynowy. Włosi jedzą granitę na śniadanie razem z bułeczkami briosi.

Jak serwować granitę?

Do podawania deseru służą kubki do granity. Mimo podobieństwa do sorbetów kubeczki na lody nie zawsze są dobrym sposobem serwowania deseru. Natomiast kubki oraz kielichy do granity umożliwiają wygodne dawkowanie smakołyku przy pomocy szerokiej w przekroju słomki.Kubeczki na lody mogą być przydatne, gdy przygotujemy granitę w sposób tradycyjny i tak jak mieszkańcy Sycylii będziemy ją jeść łyżeczką.

Kubki i kielichy do granity

Kielichy lub kubki do granity to naczynia o różnej pojemności oraz rozmaitych kształtach i kolorach.Najbardziej popularne są przezroczyste kubki o pojemności 200, 300, 400 ml. Kubki posiadają przykrywkę w kształcie kopuły z otworem na słomkę. Takie kubki do granity doskonale prezentują kolorową zawartość, są wygodne dla osób kupujących deser na wynos.Kielichy do granity, to produkt z przezroczystego kolorowego materiału, często fantazyjnie kształtowanego i skręcanego. Zwieńczeniem kielicha jest barwna przykrywka w dowolnym kształcie: kwiatów, piłek, latarni morskiej, korony z liści palmowych, głowy zwierząt czy postaci z bajek. W pokrywie kielichów do granity są słomki przegubowe dobrane kolorem do konwencji kielicha. Kielichy do granity są wygodne, dopasowane do kształtu dłoni, szczelne pokrywki utrzymują niską temperaturę, a spożywanie przez szeroką słomkę zabezpiecza przed zaplamieniem ubrania trudnymi do wywabienia sokami czy syropami owocowymi.