3 kluczowe zasady dbania o garnki żeliwne

Żeliwne garnki są genialne. Nie dość, że wyglądają niczym żywot wyjęte z dawnych czasów i wprowadzają do kuchni namiastkę stylu retro, to jeszcze do tego okazują się całkiem funkcjonalne, gdyż pozwalają na przygotowywanie niezwykłych dań kuchni regionalnych. Trzeba jednak o nie dbać. W przeciwnym wypadku garnek żeliwny szybko utraci swą jakość.

Jak używać naczyń żeliwnych?

Przede wszystkim – na spokojnie i z pewną gracją, a wręcz elegancją. Żeliwne naczynia nie lubią pośpiechu, więc na wszelkie gwałtowne ruchy i nagłe zmiany temperatur mogą zareagować przypaloną powierzchnią lub nieprzyjemnym, unoszącym się z nich aromatem. Żeliwny garnek musi też zostać przygotowany do czekającej go pracy. A jak to przygotowanie przeprowadzić?

Sprawa dość oczywista – przed użyciem garnka należy ściągnąć z jego powierzchni wszystkie ewentualne naklejki. Następnie można go umyć w gorącej wodzie z dodatkiem jakiegoś płynu do mycia naczyń i osuszyć, a później nagrzać go i wetrzeć w jego powierzchnię ochronny tłuszcz (np. olej) oraz ostudzić.

Jak czyścić garnki żeliwne?

Po każdym zastosowaniu garnka i przygotowaniu w nim jakiejś potrawy trzeba go oczywiście umyć. Żeliwne naczynia można czyścić zwykłymi detergentami, czyli klasycznymi płynami albo przy pomocy samodzielnie wykonanych, domowych środków.

Na większe zabrudzenia świetnie zadziała pasta przygotowana z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości ciepłej wody. Jeżeli garnek żeliwny uległ przypaleniu, wystarczy zalać go gorącą wodą i pozostawić na kilka minut. Nie należy na siłę szorować jego powierzchni druciakiem. W ten sposób doprowadzi się jedynie do trwałego uszkodzenia materiału. Garnków żeliwnych nie wolno też myć w zmywarce. Nadają się one wyłącznie do czyszczenia ręcznego.

Jak przechowywać naczynia żeliwne?

Sposób przechowywania jest niemalże tak samo ważny jak sposób mycia. Przed włożeniem garnka do szuflady czy szafki należy przede wszystkim upewnić się, że jest on całkowicie suchy.

W garnkach nie należy natomiast zbyt długo przetrzymywać przygotowanych już potraw. Żeliwo wraz z upływem czasu zaczyna przedostawać się do dania i przez to może negatywnie wpływać na jego smak i wartości odżywcze, dlatego gotowe danie lepiej przełożyć z żeliwnego garnka do specjalnego pojemnika.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.