Opakowania jednorazowe

Bardzo często mówi się o tym, że należy jak najbardziej odchodzić od wykorzystywania jednorazowych opakowań. W szczególności dotyczy to różnej maści jednorazowych opakowań, które są wykonywane z tworzyw sztucznych. Zaliczamy do tej kategorii między innymi kubki jednorazowe plastikowe oraz plastikowe sztućce, talerzyki, czy opakowania, w które pakujemy jedzenie na wynos. Zastanówmy się, czy faktycznie jest tak, że zawsze zrezygnowanie z tego typu opakowań jest najlepsze.

Kubeczki plastikowe

Kubeczki plastikowe są to jednorazowe naczynia, które były kiedyś bardzo powszechnie wykorzystywane, natomiast obecnie bardzo często rezygnuje się z nich, na rzecz innych alternatyw, Jak się jednak okazuje, nie zawsze można całkowicie zrezygnować z tego typu przedmiotów.

Przede wszystkim musimy sobie tutaj powiedzieć, że wykorzystywanie zawsze naczyń wielorazowych nie jest możliwe. Szczególnie jeżeli na przykład firma chce zorganizować imprezę dla wielu osób, może to sprawić, że wykorzystywanie wielorazowych naczyń będzie kłopotliwe, a szczególnie na przykład teraz w sytuacji, kiedy mamy pandemia wirusa Sars cov-2. Po prostu mogłoby to być niehigieniczne.

Czy jednak kubeczki plastikowe nie mogą być bardziej ekologiczne? Oczywiście mogą być, podobnie jak innego rodzaju naczynia. Skupimy się tutaj przede wszystkim na kubkach jednorazowych plastikowych, ponieważ są one faktycznie chyba najczęściej wykorzystywane nie tylko podczas imprez firmowych, ale na przykład w automatach do kawy i tak dalej.

Materiał, z jakiego wykonane są Kubki jednorazowe plastikowe

Zarówno Kubki plastikowe, jak i inne naczynia, które są wykonywane z plastiku, możemy wykonywać z różnych rodzajów tworzywa sztucznego. Tak naprawdę możemy wykonywać je z najtańszego plastiku, który ma przede wszystkim taką wadę, że w zasadzie jest on niemożliwy do wrzucenia w recykling. Możemy też wykorzystywać plastik wyższego gatunku, który możemy faktycznie recyklingować.

Możemy też stosować materiały, które mają właściwości bardzo podobne do plastiku, jednak są na przykład biodegradowalne. Oczywiście kwestią tutaj będzie też oczywiście cena, ale jeżeli chodzi o kwestie ekologiczne, to można by powiedzieć, że podniesienie ceny opakowania jednorazowego o 10 czy 15%, nie jest chyba wcale czymś problematycznym.