Jakie są rodzaje kostkarek do lodu?

Kostkarki do lodu jak sama nazwa wskazuje są urządzeniami, które służą do produkcji kostek lodu. Na półkach sklepowych można znaleźć dwie grupy tych rewelacyjnych urządzeń. Do pierwszej zaliczamy kostkarki chłodzone powietrzem, a do drugiej urządzenia chłodzone wodą. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Co warto wiedzieć?

Kostkarki do lodu chłodzone powietrzem zużywają ok. 2-3 litrów wody na wyprodukowanie 1 kg kostek lodu. Jeżeli chodzi o konkurencyjne kostkarki chłodzone wodą, to potrzebują one zdecydowanie więcej wody. Dostępne na rynku kostkarki do lodu można podzielić także ze względu na wydajność na dobę. Jeżeli chodzi o kostkarki do domu, to w zupełności wystarczą modele o wydajności ok. 15 kg na dobę. W profesjonalnej gastronomii korzysta się z kolei z urządzeń o znacznie większej wydajności (np. do 400 kg).

Największym atutem kostkarek chłodzonych wodą jest przede wszystkim to, że bez problemu mogą one pracować w pomieszczeniach o dość wysokiej temperaturze. Kostkarki chłodzone powietrzem niestety znacząco tracą na wydajności przy wysokich temperaturach. Aby liczyć na wysoką jakość i niespotykaną klarowność wyprodukowanych kostek, urządzenie należy podłączyć do wody poprzez specjalny filtr.

Sposób wytwarzania lodu ma znaczenie

Sposób wytwarzania kostek lodu ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy, dlatego też tym bardziej warto zwrócić uwagę na ten element. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się kostkarki, które wytwarzają kostki lodu typu dice albo gourmet. W tym pierwszym przypadku mamy oczywiście do czynienia z tradycyjnymi sześciennymi kostkami, które produkowane są ze zdecydowanie większą wydajnością z wykorzystaniem zaawansowanej technologii pionowego parownika. To właśnie na parowniku lód zamarza i tworzą się charakterystyczne tafle. W zależności od potrzeb lód może mieć tak naprawdę kilka różnych opcji wagowych.

Jeżeli chodzi o lód typu gourmet, to produkowany jest on z kolei w technologii poziomego parownika. Kostkarki do lodu tego typu zbudowane są z pojedynczych i odwróconych foremek. Pamiętać należy o tym, że technologia ta jest zdecydowanie mniej wydajna. Wynika to oczywiście z tego, że kostki wypadają pojedynczo, ale dzięki temu są bardziej przezroczyste.

Kostkarki do lodu dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.