Opakowania jednorazowe dla gastronomii

Opakowania jednorazowe wykorzystywane w gastronomii, jak na przykład kubeczki plastikowe to temat rzeka. Dużo się o nich mówi przede wszystkim ze względu na coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie kwestie związane z ekologią i ekologicznym podejściem do życia. W dalszym ciągu jednak nie znaleziono rozwiązania najbardziej palących problemów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kubki plastikowe i inne opakowania do napojów

W gastronomii do napojów z opakowań jednorazowych wykorzystuje się przede wszystkim kubki plastikowe, kubki styropianowe i tekturowe. Te ostatnie wydają się być rozwiązaniem najbardziej ekologicznym. Bliższe przyjrzenie się tej sprawie pozwala jednak stwierdzić, że w rzeczywistości nie są one wcale o wiele lepsze dla środowiska, niż kubki plastikowe jednorazowe. Jakość sprawia, że ilość możliwych zainteresowań jest ograniczona, a do ich produkcji nie wykorzystuje się bynajmniej jedynie papieru. Ze względu na odpowiedni stosunek ceny, do jakości i możliwości kubeczki plastikowe w dalszym ciągu pozostają najczęściej wybieranym rozwiązaniem.

Plastikowe talerze, miski i sztućce

Z podobnych materiałów jak kubeczki plastikowe wykonuje się również naczynia do serwowania jedzenia w wielu lokalach gastronomicznych, a przede wszystkim w tak zwanej gastronomii ulicznej. W tej dziedzinie dość intensywnie poszukuje się w ostatnim czasie nowych rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć problemu wpływu plastiku na środowisko naturalne. Jak do tej pory jednak żaden biodegradowalny i w miarę tani w produkcji materiał nie rozprzestrzenił się w większym stopniu i w użyciu pozostają przede wszystkim opakowania tradycyjne.

Opakowania to jedzenia na wynos

Zdecydowanie najtrudniej jest zastąpić opakowania służące do sprzedaży jedzenia na wynos. Stosuje się tu na przykład tacki styropianowe, duże kubki plastikowe i tekturowe, a także wiele innych rozwiązań. W tym przypadku to, co liczy się najbardziej, to przede wszystkim trwałość, a w tej dziedzinie opakowania takie, jak Kubki jednorazowe plastikowe w dalszym ciągu nie mają sobie równych.

Kubki jednorazowe plastikowe a ekologia

Warto odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie. Czy jednorazowe kubki plastikowe naprawdę są nieekologiczne. Z jednej strony tak. Z drogiej jednak wciąż nie mamy dla nich rozsądnej alternatywy, a kolejne pomysły okazują się mieć spore wady. Wydaje się, że rozsądnym kierunkiem działania może stać się nie unikanie plastiku, ale rozwijanie metod jego recyklingu.